V Havlíčkově Brodě skončily opravy Staré radnice, bude sloužit kultuře

Vložil
ČTK
06.06.2024 20:05
Havlíčkův Brod

Aleš Burian


Havlíčkův Brod - V Havlíčkově Brodě skončily opravy historické budovy Staré radnice na náměstí. Po etapách na nich stavbaři pracovali skoro 14 let. V přízemí bude od 17. června otevřené nové informační centrum, na které navazují klenuté prostory s interaktivní historickou expozicí a velkým modelem města a síň pro krátkodobé výstavy. Další sály pro různé kulturní pořady jsou v patře domu.


"Jak je patrné, tak se z něj stal takový spolkový dům. Budeme ho využívat na kulturní akce a různé společenské události," řekl starosta Zbyněk Stejskal (ODS) novinářům před dnešním slavnostním otevřením opravené budovy. Uvedl, že 19. června bude Stará radnice hostit výjezdní zasedání vlády.

Stará radnice vznikla propojením tří starších domů po požáru v roce 1662, přestavěná byla v renesančním stylu. Je v souboru historických radnic, jejichž prohlášení za národní kulturní památky schválila loni v prosinci vláda.

"Při posuzování stavby hrálo roli, že v průběhu staletí byly jednotlivé stavební úpravy dělány velmi s citem," uvedl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). Při nynějších opravách byly historické konstrukce místy doplněné soudobými materiály. Budova má nyní také výtah.

Opravy Staré radnice stály v součtu přes 100 milionů korun, z různých dotačních programů na ně město dostalo okolo 18 milionů. V poslední etapě, která začala loni, byly nově upravené prostory, které před svým přemístěním do nové budovy v Žižkově ulici používala krajská knihovna. Tyto práce stály přes 35 milionů korun a dalších šest milionů dalo město za vybavení expozic a dalších místností.

Celou rekonstrukci prováděnou postupně ve čtyřech etapách vedl architekt Aleš Burian. ČTK řekl, že to asi byla jedna z jeho nejdelších staveb. Uvedl, že když se ohlíží zpátky, vidí i nějaké chyby. "Ale myslím si, že v tom celkovém vyznění z toho nemusíme mít žádnou chmuru, že to je docela radostné prostředí a že by se tady té kultuře mohlo dařit," řekl.

V průčelí Staré radnice je ve výklenku pod hodinami kostlivec. Podle pověsti připomíná hlásného, který prý kdysi zradil město. Honzárek uvedl, že tato pověst není reálná. Kostlivec podle něj mohl být na radnici od 17. století. "Ono to tehdy nebylo tak úplně vzácné. Ty lidské skelety se jako symbol pomíjivosti života často umisťovaly ve veřejném prostoru," řekl. V nové expozici lidé mimo jiné uvidí dřevěnou plastiku kostlivce Hnáta z roku 1946. Je v přízemním sále, stejně jako rozsáhlý model Havlíčkova Brodu přibližující jeho podobu v polovině 20. století.
0 komentářů
přidat komentář