Žaloba ombudsmana ohledně Šantovky Tower v Olomouci míří k NSS

Vložil
ČTK
28.07.2022 18:45
Brno


Brno - Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček podal kasační stížnost proti březnovému rozhodnutí Krajského soudu v Olomouci, který odmítl žalobu úřadu ombudsmana proti územnímu rozhodnutí pro stavbu kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower. Dům má vzniknout v sousedství městské památkové rezervace v Olomouci. Ombudsmanova žaloba tak nyní míří k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí kanceláře ombudsmana Markéta Bočková. Investor kvůli této žalobě a následnému odkladnému účinku dosud nemohl požádat o stavební povolení. O 74 metrů vysoké Šantovce Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Za projektem stojí podnikatel Richard Morávek, který uvádí, že panorama centra Olomouce ohroženo není.


Veřejný ochránce práv NSS zároveň požádal o přiznání odkladného účinku. Pokud by totiž stavebník v průběhu soudního řízení získal stavební povolení, mohla by kontroverzní budova vzniknout bez ohledu na případný úspěch kasační stížnosti. V takovém případě by pak vítězství u soudu bylo podle ombudsmana fakticky bezcenné, protože by druhou největší městskou památkovou rezervaci v ČR postihla újma, kterou by už nebylo možné napravit.

Žalobou ve veřejném zájmu se ombudsman domáhal zrušení územního rozhodnutí o umístění stavby Šantovka Tower vydaného olomouckým magistrátem. Umístění výškové budovy v sousedství městské památkové rezervace podle něj současně porušuje hned několik veřejných zájmů. Kromě zájmu na ochraně Městské památkové rezervace Olomouc a na zachování hodnot území města Olomouce, které chrání olomoucký územní plán, jde podle ombudsmana také o veřejný zájem na ochraně životního prostředí, a v neposlední řadě o veřejný zájem na nestranném rozhodování orgánu státní správy.

Krajský soud se ale žalobou věcně nezabýval a odmítl ji jako nepřípustnou. Podle soudu ombudsman jako žalobce neprokázal takzvaný závažný veřejný zájem, a nebyl tedy vůbec oprávněný žalobu podat. Právě proti tomuto rozhodnutí krajského soudu se teď veřejný ochránce práv brání kasační stížností u NSS. "S posouzením krajského soudu nesouhlasím. Jsem přesvědčený, že jsme závažný veřejný zájem na podání žaloby prokázali. Proto jsem teď podal kasační stížnost, aby se k možnostem ochránce podat tuto žalobu vyjádřila vyšší soudní autorita," uvedl ombudsman.
0 komentářů
přidat komentář

Související články