Zlínská radnice se ptá občanů na obnovu zámku v centru města

Zdroj
Jana Kuncová
Vložil
ČTK
29.01.2015 23:00
Zlín

Pavel Míček
Pavel Míček Architects

zdroj: zlin.cz
Zlín - Obyvatelé Zlína se mohou v anketě pořádané radnicí vyjádřit k tomu, zda se jim líbí navržená podoba obnovy tamního zámku. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Studii architekta Pavla Míčka představila loni obecně prospěšná společnost Zlínský zámek, která si objekt od města pronajímá a snaží se o jeho oživení a obnovu. Nejvýraznějším zásahem ve studii je umístění moderní nástavby, která nahradí současnou střechu zámku. Proti navržené podobě revitalizace se vyslovili někteří lidé na sociálních sítích, nesouhlasí s ní ani památkáři, kteří považují některé zásahy do zámku za nepřijatelné.

    "Zámek bude sloužit lidem, takže jejich názor je velmi důležitý. Proto se prostřednictvím magazínu ptáme na názor," uvedl primátor Miroslav Adámek (STAN). Lidé mohou vyplnit lístek v magazínu města či hlasovat na internetových stránkách města. "Výsledek hlasování bude zveřejněn v dubnovém vydání magazínu a předán Zlínskému zámku," podotkl Dvořák.
    K zámku by podle studie přibyla výtahová šachta, změnila by se i podoba nádvoří. Zástupci sdružení jsou si vědomi toho, že zejména přestavba střechy zámku vzbudí reakce. "Uvědomujeme si, že tato část navrženého architektonického řešení bude pro mnohé překvapivá a nekonvenční," podotkl zástupce sdružení Čestmír Vančura.
    Míček své zásahy odůvodňuje postupným vývojem objektu. "Nevznikla (památka, pozn. red.) v jednu danou epochu, ale z původní tvrze, a neustále se dostavovala až do dnešní podoby. To neustálé dostavování, které probíhalo napříč 500 lety, je klíčovým motivem k další práci s touhle budovou. Je to pokračování toho, co se tady děje 500 let," řekl už dříve ČTK Míček. V jeho návrhu by v zámku mělo být moderní městské muzeum s důrazem na architekturu, obřadní síň, ateliéry designérů a dalších kreativních umělců, hotel, restaurace i kavárna.
    Památkáři však poukazují na to, že návrh s nimi nebyl při jeho zpracování konzultován a razantně do památky zasahuje. Zámek je podle nich cenným dokladem panského sídla, které se stavebně formovalo od středověku do 20. století. "Dnes zámek představuje nejstarší objekt dochovaný v centru Zlína, dlouhodobé a významné centrum, kolem něhož se po téměř 500 let město vyvíjelo," uvedla pracovnice kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Anna Slezáková.
    Objekt byl rok pro veřejnost uzavřený, předloni se z něj vystěhovalo muzeum a krajská galerie do nového Baťova institutu. Město pak hledalo pro objekt využití. Pronajalo ji společnosti Zlínský zámek, která v něm otevřela galerii. Lidé se k budoucnosti zámku vyslovili už v roce 2011, chtěli v něm zejména výstavní prostory, obřadní síň a restauraci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články