Laboratoř stylů: Poválečná architektura v Japonsku 1945–1982

Výstava Adama Štěcha ve Winternitzově vile

Pořadatel
Winternitzova vila

Místo konání
Na Cihlářce 10, Praha-Smíchov

Začátek
čt 11.6.2026 12:00

Konec
ne 04.10.2026 18:00

Vernisáž
st 10.6.2026 18:00

Odkaz
www.loosovavila.cz ...
Výstavy

Praha

Smíchov



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 10. 6. 2026 v 18:00 ve Winternitzově vile. Vstup na vernisáž je volný a zdarma. Výstavu je následně možné navštívit během otevíracích hodin vily (neděle–středa, 12:00–18:00) od 11. 6. 2026 do 4. 10. 2026.

Autorský tým kreativní skupiny Okolo představuje ve Winternitzově vile již šestý výstavní cyklus.
Kurátor a historik architektury Adam Štěch navazuje na svou předešlou výstavu o meziválečné japonské architektuře a pokračuje ve vyprávění příběhu vývoje tamní moderní architektury v poválečném období. Jeho vlastní fotografický výzkum mapuje rozmanité tendence japonské architektonické kultury a staví vedle sebe ikonické projekty Kenzó Tangeho, Kishó Kurokawy, Kazuo Shinohary i neznámé a často velmi neortodoxní příklady japonské moderní architektury. Součástí výstavy je i ukázka dobového nábytkového a produktového designu.
Japonská architektura 20. století je fascinující evolucí experimentů a adaptací na dramatické změny ve společnosti, průmyslu a moderním životním stylu. V 50. a 60. letech 20. století se Japonsko plně otevřelo zbytku světa a architektura se stala jedním z hlavních atributů nové technologicky vyspělé země.
Evropské modernistické vlivy byly mladou generací architektů transformovány do charakteristického městského jazyka hustě osídlených měst. Modernismus, brutalismus a později specificky japonský styl metabolismus stály u zrodu nových odvážných projektů, které změnily tradiční Japonsko v jednu z nejmodernějších společností světa.

Koncepce, text a fotografie: Adam Štěch
Grafický design a instalace: Matěj Činčera a Jan Kloss
Produkce: Kristina Cysařová
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.