Pořadatel
NPÚ, MCMA

Místo konání
Hroznová 82/14, Brno

Začátek
pá 02.2.2024 10:00

Konec
po 29.4.2024 18:00

Vernisáž
čt 01.2.2024 17:00

Odkaz
www.vila-stiassni.cz
Výstavy

Brno

Petr Franta



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Národní památkový ústav, Metodické centrum moderní architektury v Brně, společně s PETR FRANTA ARCHITEKTI & ASOC., s.r.o., připravili v přednáškové a výstavní budově MCMA v Brně na období od února do dubna 2024 výstavu věnovanou souvislostem architektury a paměti. Prezentuje práce kanadsko-českého architekta Petra Franty a je zaměřena na intervence do kulturních památek a historického prostředí.
Asi se najde jen málokdo, kdo by neznal některou z nepřehlédnutelných realizací architekta Petra Franty, ať už jde o nový Terminál 1 letiště Václava Havla v Praze (1994–2002, s Michalem Brixem) nebo rektorát ČVUT a Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (2012–2017 se Štěpánem Sekerou, Petrem Sobotkou, Jakubem Volkou, Lucií Laštovičkovou). Autor, který dokáže citlivě reagovat na vliv prostředí i památkářské souvislosti, proslul svými vstupy do historického prostředí. K nim patří například galerie Císařská konírna (2005–2006) či expozice svatovítského pokladu v Kapli svatého Kříže (2011, s Lucií Laštovičkovou) na Pražském hradě, na pražském Starém Městě nový návštěvnický okruh s instalací výstavy „Cesty bez návratu“ v Pinkasově uličce a obnova nádvoří Pinkasovy synagogy (2018, s Lucií Laštovičkovou, Petrem Sobotkou a Štěpánem Sekerou), Španělská synagoga s novou expozicí (2018, s Lucií Laštovičkovou, Petrem Sobotkou a Štěpánem Sekerou), či synagoga v Polné (1997–2001), Horní nádraží Karlovy Vary s terminálem, záchrana historického přístřešku nástupiště (2010-2019, s Jakubem Volkou, Štěpánem Sekerou, Petrem Sobotkou) a mnohé další.
Ústředním prvkem výstavy je rozměrný model architektovy nejnovější realizace – přístavby zázemí a rozšíření turistické infrastruktury památníku Mohyla míru na prateckém návrší. Upomínku na padlé v bitvě u Slavkova na tomto místě inicioval před více než 100 lety páter Alois Slovák, který angažoval v té době proslulého architekta Josefa Fantu. Petr Franta k tomu dodává: „S Fantovým významným dílem – secesním Hlavním nádražím v Praze – jsem vyrůstal, bydleli jsme na Vinohradské třídě, pár kroků od nádraží. Dědeček mě vodil do Vrchlického sadů, které byly tehdy půvabným parkem s jezírkem, a vyprávěl mi o architektovi Fantovi a jeho tehdy Wilsonově nádraží, po našem ›vilzoňáku‹. I proto pro mne bylo velkou příležitostí moci studovat originální výkresy tohoto doyena české secesní architektury, rehabilitovat a částečně i dotvořit jeho dílo. V původním návrhu jsou ke slavnostní příležitosti stupňovitě řešené ›plošiny/rozhledny‹ na místa bitvy tří císařů, které byly po sto letech překryty zatravněnými vrstvami. Přišlo nám přirozené tento Fantův záměr obnovit a navázat i novým návštěvnickým okruhem opodál – rozhlednami obhlížejícími bojiště z osmimetrové výše, které přesahují koruny okolních vzrostlých stromů.“ Role kurátorů se ujali historička umění Irena Žantovská Murray a architekt a historik architektury Vladimír Šlapeta.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.