Pořadatel
Kabinet architektury, z.s.

Místo konání
Vila Tugendhat, Černopolní 45, Brno

Začátek
st 10.4.2024 10:00

Konec
ne 09.6.2024 18:00

Vernisáž
út 09.4.2024 18:00

Odkaz
www.tugendhat.eu ...
Výstavy

Brno

Rafi Segal



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Výstava "Architecture Dialogues" (Architektonické dialogy) představuje poslední dva projekty Rafiho Segala, architekta a profesora na Massachusettském technologickém institutu (MIT), který se aktuálně věnuje re-definici současného domova a občanského prostoru. Jak nové představy o kolektivitě a sdílení ovlivňují výslednou typologii a design budov?
Prostřednictvím autorských náčrtů, kreseb, plánů, modelů a videoprojekcí jsou prezentovány podnětné koncepty Rafiho Segala, které vznikly jako reakce k nově vznikajícím formám současné domesticity a zároveň zpochybňují konvenční představy o soukromém a kolektivním prostoru.
Projekty jsou prezentovány s důrazem na skutečnost, jak významné je pečlivé hledání vhodného umístění budov do jejich okolí, ať už v rámci městského nebo venkovského prostředí. „Dialogy“ v tomto kontextu odkazují na opakující se interakce nebo „konverzace“ mezi výzkumem a praxí, budovou a městem, objektem a krajinou, uživatelem a projektantem.
Příklad vystaveného projektu Carehaus přetváří konvenční architektonickou typologii staveb s pečovatelskou službou tím způsobem, že zavádí nový model co-housingu pro seniorky, seniory a osoby s různým typem postižení, ale také pro pečující a v neposlední řadě i pro jejich rodiny. Výsledkem je kohabitační přístup, kdy je opečovávaným a pečujícím umožněno snadné a nekolizní propojení mezi nezávislými obytnými jednotkami a řadou společně sdílených prostor. Tento princip podporuje a usnadňuje konání komunitních programů a mezigeneračních aktivit. Modelové řešení Carehausu, navržené v úzké spolupráci se spoluzakladateli projektu Marisou Morán Jahnovou a developerem Ernstem Valerym, staví na závěrech z mnoha společných setkání s obyvateli dvou nedostatečně obsluhovaných čtvrtí Baltimoru a Chicaga, kde mají být budovy typu Carehaus postaveny.
Projekt domů Korthi v Řecku nabízí současnou interpretaci kykladské architektury a zároveň vytváří model tzv. gathering-home (domova společného setkávání). Komplex domů určených primárně pro rodiny se nachází na jižním svahu zálivu Korthi malebného ostrova Andros. Domy jsou navrženy tak, aby vytvářely různě propojené vnitřní a venkovní sdílené prostory, s cílem podpořit interakce mezi sourozenci, rodiči a dětmi, ale i širší rodinou a přáteli. Začleněním kamenné terasovité krajiny do prostorového řešení se podařilo docílit toho, že pohyb v rámci domů i mezi nimi je intuitivně veden navrženou dispozicí, což zvyšuje celkový kolektivní prožitek z bydlení ve spojení s jeho přírodním rámcem.

ba prezentované projekty, Carehaus a domy Korthi, vycházejí z konkrétních podmínek místa. Výstava má ale stejně tak poukázat na důležitost osobního přístupu a objevování podstaty v rámci dynamického procesu projektování. Skrze řešení praktických požadavků jsme schopni vyjádřit identitu nově vznikajících míst pro život.
Umístění výstavy do vily Tugendhat, která ve své době představovala unikátní novátorský přístup k rodinnému bydlení, poukazuje na fakt, jak zásadní význam má smysluplný dialog mezi inovativními myšlenkami architekta a budoucími uživateli v otázkách bydlení. Výstava se snaží na několika posledních architektových pracích ukázat, jak je tento dialog důležitý i v současnosti.

Vernisáž: úterý 9. 4. 2024, 18:00 hodin
Konání výstavy: 10. 4. – 9. 6. 2024 (přístupná bez rezervace zdarma út–ne 10:00–18:00)
Výstava je situována v technickém podlaží vily Tugendhat.

Autor výstavy: Rafi Segal, Massachusettský technologický institut, Cambridge, USA
Kurátoři výstavy: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, Kabinet architektury, z. s., Ostrava
Kurátor za vilu Tugendhat: Michal Kolář, Muzeum města Brna, Studijní a dokumentační centrum – vila Tugendhat
Návrh výstavy: Kevin Malca, Ous Abou Ras, Minghao William Du, Stav Dror
Grafické řešení: Ben Fehrman-Lee
Modely a koprodukce výstavy: Tomáš Pavlica, Matěj Smička, laservbrne, Brno
UV tisk panelů: PrintHouse Morava s.r.o., Ostrava

Záštitu výstavě udělili:
JUDr. Markéta Vaňková, primátorka města Brna
Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR
Velvyslanectví Státu Izrael v ČR
bec architektů z.s. 

Rafi Segal (*1967) je architekt, urbanista a vědec, který vystudoval architekturu na Technionu – Izraelském technologickém institutu, kde získal inženýrský titul, aby následné doktorské studium absolvoval na univerzitě v Princetonu. V letech 1992–2000 spolupracoval s architektem Zvi Heckerem na projektu a realizaci Muzea Palmach, které se nachází v Tel Avivu.
Práce kanceláře Rafi Segal A+U, sídlící v současné době v Bostonu, zahrnuje projekty a výzkum v oblasti architektury a hledání nových urbánních řešení. Souběžně s architektonickou praxi se Rafi Segal věnuje akademické činnosti, kdy mimo jiné přednášel architekturu a urbanismus absolventům studia projektování na Harvardu, rovněž na newyorské architektonické škole The Cooper Union a také předával své zkušenosti absolventům studia architektury, plánování a ochrany památek GSAPP na Kolumbijské univerzitě.
Od roku 2015 Rafi Segal působí jako docent architektury a urbanismu na MIT (Massachusettský technologický institut, Cambridge, USA), kde se v současnosti věnuje tématice, jak mohou nově vznikající představy o sdílení a kolektivitě ovlivnit typologii a design budov a jakým způsobem tyto faktory mohou mít vliv na utváření měst. Své vize a práce vystavoval mimo jiné v Muzeu moderního umění v New Yorku, ve Storefront for Art and Architecture (New York), v KunstWerk v Berlíně, na Rotterdamském bienále architektury a na bienále urbanismu v Číně (Hong Kong/Shenzhen).  
V roce 2021 na 17. Mezinárodním bienále architektury v Benátkách jeho instalace vytvořená ve spolupráci se Sarah Williamsovou, Marisou Morán Jahnovou a Gregem Lindsayem reprezentovala MIT a téma spojené s jeho aktuálními zájmy, jakým je „Architektura jako dialog“ s poukazem na občanský prostor a definování současného domova.

Více informací >
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.