Na někdejším nádraží v Bubenči se koncem prázdnin otevře volnočasové centrum

Vložil
ČTK
08.07.2024 13:10
Praha

Bubeneč

Ondřej Tuček

Praha – V bývalé nádražní budově v Praze-Bubenči se 28. srpna slavnostně otevře kulturní a volnočasové centrum Stanice 6. Bude to přesně na den deset let poté, co tam zastavil poslední vlak. Ve zrekonstruo- vaných prostorech nedaleko Stromovky vznikne multifunkční sál, galerie, bistro na peronu či půjčovna kol, pořádat se tu budou koncerty, výstavy, sportovní aktivity, debaty a různé komunitní akce. V radničním časopise Šestka o otevření centra informovala Praha 6, která budovu spravuje.


Stanice 6 se podle šesté městské části stane první nádražní budovou v Praze, která dostane natrvalo nové využití.

Zásadní obnovou prošly interiéry, fasáda, střecha, okna i dveře objektu, upravené jsou také plochy okolo budovy. Dřevěná vyřezávaná veranda je repasovaná. Uvnitř architekti odstranili nepůvodní příčky, aby mohl vzniknout velký otevřený prostor. Znova se budovaly veškeré rozvody, tedy elektřina, voda a odpady, systém vytápění či plynové potrubí. Během úprav venkovních ploch se předláždil přilehlý chodník, peron i dlažba kolem nádraží.

"Vybudovali jsme vjezd a parkování, zajistili bezbariérové přístupy do budovy z ulice a z peronu. Peron od kolejí odděluje plot, aby nešlo ze Stanice 6 vstupovat do kolejí. To je důležité bezpečnostní hledisko," uvedl Zdeněk Hořánek, předseda představenstva městské ­společnosti SNEO, která se na rekonstrukci podílela.

Kolem bývalého nádraží vede frekventovaná trať, projíždějí tudy regionální spoje i rychlíky z Prahy do Ústí nad Labem a dál do Německa.

Jednopatrová staniční budova architekta Antonína Jünglinga stojí u kolejí od roku 1850, fungovat začala v roce 1854 spolu se zprovozněním tratí Severní státní dráhy z Prahy do Lovosic. Poslední osobní vlak zde zastavil 28. srpna 2014 před půlnocí, roli Bubenče převzala nedaleká nově vybudovaná zastávka Praha-Podbaba. Rok před tím se bubenečské nádraží stalo kulturní památkou. Poté, co v budově skončilo nádraží a následně i restaurace, zůstala nevyužitá.

Praha 6 dostala objekt do správy začátkem roku 2019 od hlavního města, které ho koupilo i s přilehlými pozemky za přibližně 14 milionů korun od Českých drah. V listopadu roku 2019, při vyhlášení vítěze tendru na provozovatele volnočasového centra, vedení Prahy 6 předpokládalo zprovoznění centra v objektu bývalého nádraží v roce 2021. Rekonstrukci ale zpozdila epidemie covidu i nečekané problémy se stavem budovy, které se objevily až při stavbě.

Provozovateli komunitního centra budou Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krb, kteří stojí za podniky Bajkazyl, spojující cyklodílnu, půjčovnu, bar a kulturní prostor, nebo Šachta v Holešovicích. Jejich projekt Stanice 6 zvítězil v roce 2019 ve veřejné soutěži, kterou radnice vyhlásila. Nádraží budou mít v pronájmu na deset let za 100.000 korun ročně. Budoucí nájemci na návrhu budovy spolupracovali s architekty Ondřejem Tučkem a Janem Binterem, kteří stojí za novou podobou bubenečského nádraží.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
... Skvělý (7:- /) ...
šakal
08.07.24 03:30
důležitost
M. Kolář
09.07.24 06:43
... Che!...
šakal
11.07.24 09:51
Luigi
Luigi
11.07.24 10:50
Chi-hý!...
šakal
11.07.24 03:23
zobrazit všechny komentáře