Světoví experti přivezou do Prahy řešení migrace ve městech
Zdroj Radka Ondráčková, reSITE
Vložil Tisková zpráva
11.06.2016 08:50
Praha přivítá 16. a 17. června 2016 jednu z nejvýznamnějších architektonických a urbanistických událostí Evropy, na kterou přijedou experti z celého světa, aby přivezli úspěšná řešení, jak se mohou města Evropy a Západu bezbolestně vyrovnat s přílivem nových obyvatel. Z New Yorku přijede Carl Weisbrod, šéfkomisař územního plánování NYC, Saskia Sassen, urbánní socioložka a profesorka Kolumbijské univerzity, nebo přední kritik New York Times Michael Kimmelman.
Z Německa, nejsilněji zastoupené země, přijede přednést jednu z hlavních přednášek Martin Rein-Cano a spolu s ním na konferenci vystoupí hlavní urbanista Mnichova anebo zakladatelé iniciativy Refugees Welcome. reSITE uspořádá dosud největší urbanistickou hru „Play the City“, jež pod vedením autorky konceptu, urbanistky Ekim Tan z Amsterdamu, zapojí na 800 účastníků konference. Dostupné bydlení, design pro udržitelná a odolná města a migrace jako potenciál k rozvoji, to budou některá z klíčových témat. Pro širokou veřejnost se uskuteční večerní salóny, workshop, cyklojízda i párty na oslavu 5 let reSITE, přístupné zdarma.
New York a Německo, lídři zkušenosti s migrací „Diverzita je to, co dělá New York New Yorkem, a v Praze ji trochu postrádám. Nedávná studie prokázala, že obyvatelé kulturně rozmanitých měst mají vyšší příjmy a životní standard. Města s vyšší diverzitou jsou příjemnější, spravedlivější a udržitelnější. A mnohem přitažlivější,“ říká Martin Barry, ředitel reSITE a krajinný architekt z New Yorku. Jednou z nejsilněji zastoupených zemí bude letos Německo. Pozvali jsme špičkového architekta Martina Rein-Cano, který uchvátil svět svou koncepcí multikulturního městského parku Superkilen v Kodani. Pozvali jsme zástupce měst – např. jednoho z hlavních urbanistů města Mnichova Martina Klamta, pozvali jsme sociální inovátory – dvojici spoluzakladatelů iniciativy Flüchtlinge Willkommen Jonase Kakoschke a Mareike Geiling. „Německá zkušenost s migrací je vrstevnatá, nejen proto, že je Německo vysněnou cílovou stanicí mnoha uprchlíků, a to v masovém měřítku, ale i kvůli zkušenosti se sloučením země a přelivem lidí mezi ekonomicky nevyrovnanými částmi sjednoceného Německa,” vysvětluje programový ředitel reSITE Osamu Okamura.
Dostupné bydlení jako hlavní úkol příštích let Carl Weisbrod, newyorský expert na bytovou politiku a komisař územního plánování s více než třicetiletou zkušeností, pracoval se starostou Bloombergem i nynějším starostou de Blasiem. Stál u zásadních změn, v jejichž důsledku je New York bezpečnější, zelenější, lépe dopravně propojený a sociálně ohleduplné bydlení má jako jednu z priorit. Newyorská architektka Mimi Hoang, absolventka Harvardu, MIT a hostující docentka na Kolumbijské univerzitě, se přímo specializuje na mikro-jednotky pro mladé rodiny. Z Vídně přijede Ursula Struppe, řídící odbor pro integraci a diverzitu města Vídeň. Přijede také Mascha Onderwater z amsterdamského studia B+B Bureau, jež stálo za vítězným projektem proměny vídeňské tepny Mariahilfer Strasse v pěší korzo. Zcela specifická je zkušenost švédského architekta Kristera Lindstedta, který řídí přesun celého města Kiruna, jež muselo ustoupit těžbě nerostných surovin.
Inovativně o městských inovacích 5. výroční konference přinese novinku v rámci svého dvoudenního formátu. Na 800 účastníků si vyzkouší inovativní herní techniku participativního plánování „Play the City“. Ve velkém měřítku si tuto metodu již osvojili obyvatelé a urbanisté v Amsterdamu, Bruselu, Istanbulu nebo v Kapském Městě. Tento zážitek posune všechny zúčastněné v přemýšlení o městě, jejich práci, nápadech a projektech. A o způsobu, jak je realizovat. Pořadatelé vyslyšeli přání těch, kteří chtěli více příležitostí, jak navázat kontakt s přednášejícími i všemi účastníky. Hru povede sama autorka konceptu, urbanistka Ekim Tan, působící v Amsterdamu a Istanbulu.
Světové špičky své generace se potkají v Praze Na hranicích se dá migrace vyfotit. Ve městech se dá vyřešit. Volbou letošního tématu si klade reSITE za cíl přeladit pozornost z hranic do měst. Soustředění na hranice pouze posiluje strach a nenávist. Dlouhodobá řešení lze nalézat ve městech, která jsou po tisíciletí přirozenými centry lidské migrace. Nejedná se však jen o fenomén uprchlíků. Čím dál více mladých lidí generace Y chce žít ve městech, a to je důvod, proč by politici v řešeních pro udržitelný rozvoj měst měli najít velké téma, které jim může zajistit politickou podporu.
Na konferenci vystoupí 49 expertů z 20 zemí, jejichž seznam je zveřejněn na stránkách. Očekáváme na 800 delegátů z Evropy i ze zámoří, zástupce měst, investorů, developerů, kreativních odvětví a občanských iniciativ. Mezi návštěvníky bude na 150 nejvýznamnějších realitních investorů a developerů po boku starostů a zástupců občanského sektoru. Co od konference světového střihu očekávat? Příliv inspirace, osvědčená řešení, nové kontakty z České republiky i z ciziny a konečně platformu pro spolupráci a porozumění mezi příbuznými obory. Fotogalerie http://resite.cz/en/media/#gallery
Mezi vystupujícími bude zastoupeno: 17 architektů, např. Martin Rein-Cano, Topotek 1 (Berlin), Mimi Hoang, nArchitects (NYC), Michal Sulo a Miriam Lišková, SLLA Architects (Bratislava), Mascha Onderwater, B+B Bureau (Amsterdam) 7 urbanistů, např. Carl Weisbrod (NYC), Martin Klamt (Mnichov), Krister Lindstedt, White Architects (Stockholm / Kiruna) 13 zástupců municipalit, např. Ursula Struppe (Vídeň), Anu Riila (Helsinki), Petra Kolínská (Praha), Petr Hlaváček, IPR (Praha) 17 vyučujících na předních univerzitách, např. Saskia Sassen (NYC), Kuba Snopek (Moskva), Lukas Feireiss, Studio Lukas Feireiss (Berlín) 6 sociálních aktivistů, např. Jonas Kakoschke a Mareike Geiling, Flüchtlinge Willkommen (Berlín), Marta Siciarek, Centrum podpory cizinců (Gdaňsk) 3 přední kritici a žurnalisté, např. Michael Kimmelman, New York Times (NYC), Henry Foy, Financial Times (Varšava), Berrin Chatzi Chousein, World Architecture Community (Istanbul) 8 kurátorů, např. Philip Horst a Matthias Einhoff, ZKU – Centrum pro umění a urbanismus (Berlín), Valentina Zotova, CANactions (Kyjev), Samu Szemerey, Design Terminal (Budapešť), Egbert Fransen a Charlot Schans, New Europe - Cities in Migration, Pakhuis de Zwijger (Amsterdam) 3 developeři, např. Petr Palička, Penta Investments (Praha), Omar Koleilat, Crestyl (Praha) 7 inovátorů v oblasti designu a sociálních projektů, např. Marcus Westbury, Renew Newcastle (Austrálie), Riccardo Conti a Joana Dabaj, Catalytic Action (Londýn), Ekim Tan, Play the City (Amsterdam). Většina z nich zastává několik rolí a pracuje mezioborově.
Služby pro návštěvníky zdarma Do 12. června je možno vstupenky zakoupit za standardní cenu, poté bude navýšena. Kapacita studentských vstupenek, které jsou již dlouho vyprodány, byla navýšena o dalších 20 míst. Pro návštěvníky s dětmi bude zdarma k dispozici zřízen dětský koutek a jesle. Hravé prostředí se zkušeným personálem přímo pod střechou Fora Karlín přivítá již i nejmenší děti od 6 měsíců. Registrovaní účastníci mají rovněž možnost přepravit se do Prahy zdarma vlaky a autobusy operovanými Leo Express, a to ze Slovenska, Polska, Ukrajiny anebo jiných českých měst. Po oba dny bude program konference probíhat od 9:30 do 17:30 hodin. Ranní káva se bude podávat a registrace budou otevřeny od 8 hodin.
#reSITE2016 nabídne bohatý program pro veřejnost Ani letos nebude na reSITE chybět program zdarma pro veřejnost – salóny, workshopy, vyjížďka na kolech i párty. Kromě dvoudenní konference ve Foru Karlín bude možné mnohé odborníky potkat a diskutovat s nimi na veřejně přístupných akcích pořádaných ve čtvrtek 16. a 17. června po Praze. reSITE vyvrcholí páteční párty v pop-up baru a tančírně Stalin pod metronomem na Letné v režii Containall, kde zahrají DJs z Endless Illusion a příznivci reSITE budou moci odejít s tetováním ptáčka, symbolu 5. reSITE o migraci.
Ve čtvrtek 16. a v pátek 17. června se uskuteční vždy od 19 hodin 2 salónní diskuse s architekty v Maharal klubu Hotelu Emblem. První z nich na téma migrujících znalostí a průsečíků kultury a architektury bude moderovat Philip Horst, který si pozve Mimi Hoang, SLLA Architects či Martina Klamta. Ve stejnou hodinu ve čtvrtek proběhne také večerní workshop na téma integrace pod vedením Jakoba Hurrleho z Multikulturního centra. V páteční podvečer od 18 hodin se můžete vypravit na desetikilometrovou cyklojízdu pořádanou IPR Praha spolu s Rekoly. Petr Kučera provede cyklisty současným stavebním rozvojem v oblasti holešovického meandru, Karlína, Libně a Rohanského nábřeží. Výlet povede i přes nový Trojský most. V pátek od 19 hodin v Maharal klubu proběhne salónní diskuse o výhodách pestré společnosti, kterou povede Mónica Márquez Bobadilla spolu s Marcusem Westburym či Martou Siciarek. V pátek 17. června od 21 hodin zve reSITE všechny příznivce na párty do pop-up baru a tančírny Stalin v Letenském parku. V režii Containall zde zahrají DJs z labelu Endless Illusion a oslavíme 5 let aktivit pro lepší město pro život!
reSITE je nezisková platforma, jež podporuje pochopení a vzájemné působení urbanismu, politiky, kultury a ekonomiky ve světě stále rostoucích měst. Poznatky a projekty mezinárodně uznávaných odborníků představuje široké odborné i laické veřejnosti. Již pátým rokem zve reSITE do Prahy světové špičky z oblasti městského plánování, architektury a městského rozvoje a politické lídry inspirativních měst. reSITE není uzavřenou konferencí, přináší množství doprovodných akcí, diskusí, filmových projekcí, výstav nebo cyklojízd, určených pro širokou veřejnost. reSITE založil v roce 2012 krajinný architekt Martin Barry původem z New Yorku. Programovým ředitelem reSITE je architekt Osamu Okamura.
Konference reSITE se dosud účastnilo přes 2300 hostů a do Prahy zavítalo přes 250 osobností globálního významu, mezi nimi inženýr a filozof Cecil Balmond, bývalý primátor Reykjavíku Jon Gnarr, bývalý primátor Bogoty Enrique Peñalosa, šéfka dopravního plánování města New Yorku Janette Sadik-Khan, šéf městského plánování města New Yorku a krajinný architekt Alexandros Washburn a architekt James Corner, oba spojení s projektem newyorské High Line, Craig Dykers z norského studia Snohetta, urbanista a kritik architektury Michael Sorkin, urbanista Reinier de Graaf ze špičkového studia OMA, Michael Kimmelman, kritik architektury a urbanismu z The New York Times, profesor a městský ekonom Edward Glaeser z Harvardovy univerzity, architekt a urbanista Adriaan Geuze ze studia West 8 nebo Greg Lindsay ze Světového ekonomického fóra. Ti všichni dělají z reSITE jeden z nejinovativnějších, nejangažovanějších a nejrozsáhlejších festivalů o navrhování měst, městském rozvoji, veřejném prostoru a architektuře v Evropě.
CO: reSITE 2016 Města a migrace KDY: 16. -17. června 2016 KDE: Forum Karlín, Pernerova 53, Praha 8, Česká republika, REGISTRACE: Více informací a registrace zde.