Nejlepší diplomkou roku 2023 je Promised 5. května od Dominika Váchy z AVU

Vložil
Tisková zpráva
22.11.2023 09:20
Přehlídku diplomových prací každoročně pořádá Česká komora architektů se záměrem porovnávat úroveň kvality studia na vysokých školách architektury a příbuzných oborů. V letošním ročníku se o ocenění ucházelo 90 diplomantů. Vítězem se stal Dominik Vácha s excelentním návrhem nového pražského plnohodno- tného subcentra. Práci nazvanou Promised 5. května obhájil na Akademii výtvarného umění v Praze a vypracoval pod vedením profesora Miroslava Šika.

Diplomky hodnotila odborná porota v čele s předsedou Janem Machem. Dalšími členy byli architekti Jiří Janďourek, Pavel Kvintus a Barbora Weinzettlová a krajinářská architektka Klára Salzmann. Posuzovali především architektonickou kvalitu předložených prací řešících nejrůznější typy zadání. Porota zmínila, že ji těší, že "se na fakultách a v diplomových projektech více začínají řešit témata, která opravdu potřebujeme, tedy vytváření prostředí, které je proměnlivé v čase a závislé na rychle se proměňujících potřebách naší společnosti." K výběru prací hodných ocenění pak porota uvedla: "práce vybrané do úzkého výběru se dají snadno rozdělit do čtyř kategorií – Krajinná tvorba, Současný urbanismus, Velká stavba, Experimentální koncept. (…) Jednání o třech hlavních cenách bylo velice rychlé."

První cenu získal absolvent Akademie výtvarného umění v Praze Dominik Vácha za projekt Promised 5. května. Pod vedením profesora Miroslava Šika zpracoval návrh nového pražského plnohodnotného subcentra. Práce podle porotců ukazuje správný způsob navýšení městské kapacity bydlení. "Je excelentní ukázkou, jak rozvíjet současná města, kdy na jedné straně víme, že další expanze měst do krajiny není žádoucí z důvodu dalšího omezování přírodních procesů a likvidace krajinných prvků včetně dalších záborů zemědělské půdy," míní porotci. "Autor citlivě navazuje na existující urbanistickou strukturu a tam, kde je to možné, vytváří podmínky pro zahájení přírodních procesů jako organické součásti obytných ploch. To je naprosto nevyhnutelné pro plnohodnotný život všech místních obyvatel včetně zvířat, stromů a dalšího života," hodnotí práci, kterou označují za excelentní.

Druhá cena patří Ruby Pavoučkové za práci Koncepce krajinářského řešení revitalizace úseku horního povodí Lužické Nisy zpracovanou pod vedením jedné z porotkyň soutěže docentky Kláry Salzmann na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Porotci zmínili, že byli fascinováni rozsahem a hloubkou záběru této diplomové práce. "Diplomová práce si nestanovuje jen vize rozvoje, posilování retenčních schopností příměstské zemědělské krajiny či strategii revitalizace vodního toku. Jde až do ideového detailu řešení vybraných částí říční a potoční krajiny a navazující zemědělské krajiny. Rozsah práce je fascinující, ale přesto velmi logicky členěný. (…) Práce je skvěle graficky zpracována a představuje další silnou složku tohoto diplomního příběhu," ocenila porota a vyjádřila víru, že se alespoň část práce propíše do realizační podoby, nebo alespoň vyvolá potřebnou diskusi na Povodí Labe a na území Libereckého kraje.

Třetí místo udělila porota absolventovi Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze Martinu Stupkovi za projekt Production of Food. Pod vedením profesora Jana Šépky se zabýval potravinovou produkcí ve vztahu k městskému prostředí a (ne)využívaným vnitroblokem. Porota vyzdvihla výrazné rozšíření tématu z architektonického řešení vnitro- bloku na hledání jeho smysluplného využití s přesahem do sociální moderace života obyvatel v tomto prostoru a posilování potřebných sousedských vztahů. Oceňuje "profesionální grafické zpracování, lehkost prezentace, jasnou přehlednost, ale hlavně nastolení témat, která se jeví v současné době pro mnoho měst jako velmi aktuální."

Čestným uznáním poroty byl oceněn Ondřej Válek, diplomant Fakulty architektury VUT v Brně, za práci Fiat voluntas tua vedenou architektem Janem Kristkem. Projekt se zabýval studií adaptace kostela svatého Jiljí v Brně-Líšni k hybridnímu užívání – nejen pro bohoslužebné účely, ale také pro další potřeby místní komunity. Byl jedním z ideových, konceptuálních projektů. "Projekt vyvo- lal možná více otázek než odpovědí, za to mu ale patří velký dík," míní porota, která mimořádně oceňuje autorovu invenci v nalezení a uchopení daného architektonického zadání.

> https://diplom.ky/
0 komentářů
přidat komentář

Související články