Vítězem Miesovy ceny za rok 2024 je Studijní pavilon v Braunschweigu. Cenu pro začínající architekty získala knihovna v Barceloně.

Vložil
Tisková zpráva
25.04.2024 23:15
Německo

Braunschweig

SUMA arquitectura

Brusel – Evropská komise společně s předsedou poroty Frédericem Druotem dnes vyhlásila vítěze Ceny Evropské unie za současnou architekturu 2024 / Mies van der Rohe Award.

Vítězem se stal Studijní pavilon v areálu Technické univerzity v německém Braunschweigu, jehož autory jsou architekti Gustav Düsing a Max Hacke sídlící v Berlíně. Porota ocenila schopnost vypořádat se s omezeními a ustálenou představou o udržitelnosti, vytvoření přívětivého a hravého prostředí pro studium, spolupráci a setkávání komunity prostřednictvím nekompromisní a pečlivě propracované struktury. Stavba má jasnou architektonickou myšlenky, architekti prozkoumali téma a posunuli ho až na hranici možného. Více než jako budovu lze pavilon chápat jako všestranný systém, který spojuje technologické výdobytky s flexibilním a opakovaně použitelným principem.
Architekti Gustav Düsing a Max Hacke založili svůj ateliér v roce 2015, když zvítězili v soutěži na návrh Studijního centra v Braunschweigu. Jsou historicky nejmladšími vítězi Miesovy ceny.

Vítězem ceny Emerging Architecture Prize pro rok 2024 se stala Knihovna Gabriela Garcíi Márqueze v Barceloně od ateliéru SUMA Arquitectura, kterou založili Elena Orte a Guillermo Sevillano v Madridu. Knihovna se zapojila do měřítka města a přispívá k proměně městské čtvrti tím, že se otevírá jako nový vnější i vnitřní veřejný prostor. Tato dřevěná stavba se rozvíjí jako bohatý sled monumentálních a intimních prostorů, které vítají návštěvníky – sousedy a občany – a poskytuje jim příjemnou atmosféru pro učení, týmovou práci, a zapojení komunity. S pečlivou pozorností věnovanou detailům autoři důkladně prozkoumali a posunuli program knihovny k jeho plnému potenciálu.
Architekti Elena Orte a Guillermo Sevillano založili svůj ateliér SUMA Arquitectura v roce 2005. V soutěž na návrh barcelonské knihovny zvítězili v roce 2015.
0 komentářů
přidat komentář