Lublin – 12. ledna 2024 bylo oficiálně otevřeno lublinské Metropolitní nádraží. Tato moderní stavba bude klíčovou součástí komplexního projektu Integrovaného dopravního terminálu, který vzniká v hlavním městě Lublinského vojvodství. Metropolitní nádraží a jeho doprovodná infrastruktura se nacházejí v centrální části města a stanou se hlavním dopravním uzlem spojujícím městské, regionální a celostátní dopravní systémy. Je také jednou z nejekologičtějších staveb svého druhu v Polsku.
Nový symbol města
Moderní a ekologicky šetrné nádraží v Lublinu je dílem polského architektonického studia Tremend. Komplexní projekt ateliéru Tremend je jádrem promyšleného a mnohostranného infrastrukturního projektu Integrovaného dopravního centra. Budova nádraží má zastřešená nástupiště s terminály pro městskou a regionální silniční dopravu, podzemní parkoviště pro automobily, zálivy pro vozy taxi a také stojany pro cyklisty. Projekt počítá se střešní zahradou přístupnou veřejnosti. Moderní podoby se dočkalo přilehlé náměstí a okolní zelené plochy. Vybudován byl také nový systém zlepšující plynulost dopravy. Tým společnosti Tremend v čele s architektkou Magdalenou Federowicz-Boule, jako hlavní inženýrkou projektu, se podílel na koncepčním návrhu, architektonickém a stavebním řešení a na dokumentaci pro výběr zhotovitele stavby. Dále následoval autorský dozor trvající po celou dobu výstavby až do dokončení díla v prosinci 2023.
"Díky masivnímu použití technologií a materiálů šetrných k životnímu prostředí se jedná o jednu z nejekologičtějších a energeticky nejúspornějších budov svého druhu v Pol- sku," zdůrazňuje hlavní architektka společnosti Tremend Magdalena Federowicz-Boule.
Impuls pro regeneraci území
Nové Metropolitní nádraží v Lublinu bylo postaveno v centru města, v bezprostřední blízkosti památkově chráněné budovy starého nádraží z 19. století. Je zřejmé, že návrh musel pojmout co nejoptimálnější a nejfunkčnější systémy řízení dopravy, ale také se harmonicky zapojit do urbanistického a architektonického kontextu místa. Kromě toho byla pro projektanty obzvláště důležitá regenerace a poskytnutí impulsů pro aktivaci regenerace sousední postindustriální oblasti. Už v konceptu navrhli architekti jednoduchý modernistický pavilon, který měl kontrastovat s eklektickým historickým stylem nádraží a zároveň zůstat vůči němu nezpochybnitelný díky jasně odlišnému architektonickému jazyku. Výrazné ažurové sloupy, které jsou součástí ocelové konstrukce nádraží, a stříšky nástupišť, které plní i dekorativní funkci, dodávají stavbě jedinečný architektonický výraz. Jejich lineární, poněkud organické tvary připomínají propletené kmeny stromů a dodávají celé struktuře lehkost. Jako stavební materiály byly dále použity nerezová ocel a sklo.
Ekologicky přívětivý design
Základní myšlenkou projektu bylo vytvořit objekt, který bude příkladem veřejné investice v duchu udržitelné architektury. Minimalizace uhlíkové stopy je pro architekty ze studia Tremend již řadu let prioritou, a proto bylo nádraží v Lublinu navrženo jako jedna z nejekologičtějších staveb svého druhu v Polsku. Projekt splňuje nejvyšší standardy v rámci udržitelného rozvoje. Řešení projektu ve stylu "krabice v krabici" a ekologické parametry prosklených fasád snižují spotřebu energie. Beton jako jeden z hlavních stavebních materiálů je nízkoemisní materiál. Téměř tři sta metrů čtverečních plochy pokrývá venkovní vertikální zahrada. Instalace systému šedé vody umožňuje využití shromážděné dešťové vody pro zavlažování zeleně a splachování toalet. Řešení jako větrací systémy s až 80procentní rekuperací tepla a přirozeně větrané podzemní parkoviště v podobě otevřeného atria podporujícího cirkulaci vzduchu jsou jen některé z proenvironmentálních hodnot této stavby. V prostorách pro cestující bylo rovněž navrženo sálavé vytápění a chlazení poháněné kaskádovými tepelnými čerpadly využívajícími 42 zemních vrtů. Střecha nad 43 autobusovými nástupišti má dvojí funkci – je obložena průhledným sklem s integrovanými fotovoltaickými panely, které na slunci ztmavnou a tím poskytují stín a ochranu cestujících a současně produkují elektrickou energii pro provoz nádraží. Energeticky účinné systémy HVAC umožňují individuální ovládání nastavení teploty v různých částech objektu. Zapracován byl také inteligentní systém řízení úsporného osvětlení, který snižuje spotřebu energie omezením osvětlení budovy a okolí. Samočisticí betonové dlažby také přispívají ke snížení znečištění ovzduší.
Projekt: Metropolitní nádraží / Integrované dopravní centrum