Po kritikovi čínského režimu Al Wej-wejovi se slehla zem

Vložil
ČTK
05.04.2011 23:50
Čína

Peking

Peking - Znepokojení nad osudem světově uznávaného čínského umělce a otevřeného kritika komunistické vlády Aj Wej-weje dnes vyjádřilo zastoupení Evropské unie v Pekingu. Proti jeho uvěznění protestovaly Spojené státy, Británie a Francie. Jeho okamžité propuštění požaduje Amnesty International a další organizace na obranu lidských práv v Číně a ve světě.
    Aje v neděli zadržela policie na letišti v Pekingu, když chtěl odletět do Hongkongu. Od té doby se po něm slehla zem, jeho telefon je vypnutý. Policie v Pekingu na dotazy o jeho osudu nereaguje, mlčí i čínské ministerstvo zahraničí. Policie podle Reuters odmítla cokoli sdělit i Ajově manželce. I když Aj měl potíže s úřady často i dříve, tentokrát je to podle jeho manželky mimořádně vážné.
    "Prohledali jeho studio, odnesli si různé nahrávky, počítače a další zařízení, ale neřekli nám, kde Aj je a co bude následovat," řekla Ajova menželka.
    Policie Aje zatkla jen několik dní poté, co třiapadesátiletý avantgardní umělec oznámil, že chce z Číny odejít a usadit se v  zahraničí. Chtěl prý otevřít své studio v Německu a žít tam, aby se zbavil šikanování a pronásledování čínských úřadů.
    Aj, který se jako designér podílel na koncepci futuristického ztvárnění architektonické chlouby Pekingu, jeho národního olympijského stadionu známého jako Ptačí hnízdo, nyní vystavuje v  londýnské galerii Tate Modern. Představuje svá slavná porcelánová slunečnicová semínka. Do galerie na plochu tisíce metrů čtverečních jich tam nechal navézt 150 tun, asi sto milionů kusů. Ručně zdobená slunečnicová semínka z porcelánu vyrábělo dva roky 1600 sklářů v čínském městě Ťing-te-čen.
    Podle agentury AP čínská policie v rámci vyšetřování Aje dnes vyslýchala další lidi z  umělcova okruhu. Panují obavy, že Aj může být ve vazbě držen i bez konkrétního obvinění libovolně dlouho, což je v Číně u disidentů a údajných odpůrců komunistického režimu zcela běžné. Ajovi přátelé se také obávají, že by mohl být obžalován z pokusu o rozvracení státu. To by mu pak hrozilo třeba až deset let vězení.
    V půlce února Aj oznámil, že byl nucen zrušit svou první výstavu v Číně, protože mu organizátoři sdělili, že její načasování je politicky nevhodné. V lednu byl Ajovi zdemolován jeho nově postavený ateliér v Šanghaji a loni v prosinci mu úřady zabránily vycestovat z Číny před slavnostním předáváním Nobelovy ceny za mír v norském Oslu, kterou dostal vězněný čínský disident Liou Siao-po.
    Ajovo zadržení a zmizení zapadá do aktuální masivní kampaně čínských bezpečnostních sil proti odpůrcům režimu obecně a právníkům, spisovatelům a aktivistům boje za lidská práva zvláště. Úřady letos zesílely represe zvláště poté, co se na internetu objevily výzvy k veřejným protestům po vzoru rebelií v blízkovýchodních a severoafrických státech.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
vím kde je
Mirko Baum
07.04.11 07:35
zobrazit všechny komentáře

Související články