Staré továrny se v Polsku mění ve stylová obchodně-zábavní centra

Zdroj
Radka Fialová
Vložil
ČTK
26.01.2009 13:10
Polsko

Lodž

Lodž - Prázdné průmyslové objekty v Polsku, které jsou často pobořené, ošuntělé a leckdy i páchnou, dostávají novou tvář. Staré továrny, v nichž pracovaly tisíce lidí, se mění ve stylová obchodně-zábavní centra. Spojení moderní architektury s historickými objekty oceňují odborníci i zákazníci, kteří si mohou vychutnat kávu v dávné tkalcovně, někdejším pivovaře nebo koňské stáji.

    Jedna z příkladných ukázek zachování staré architektury se nachází v Lodži, vzdálené asi 130 kilometrů na západ od Varšavy. Ve městě, kterému se přezdívá polský Manchester, už dávno nehučí textilní stroje. Na území dávného impéria židovského průmyslníka Poznańského vzniklo obchodně-zábavní centrum Manufaktura. Kdysi tu byla jedna z největších textilních továren v Evropě s vlastní železnicí, požární stanicí a domy pro dělníky.
    Výroba trvala do roku 1997, kdy celý textilní průmysl v Polsku bankrotoval. Na továrnu, která se nacházela na 27 hektarech, se zapomnělo. Polští architekti s kolegy z Londýna a Lyonu pro ni vymysleli nové využití. Restaurovat bylo nutné 50.000 metrů čtverečních.
    Manufaktura byla otevřena v roce 2006. Rázem přitáhla pozornost obyvatel i odborníků. V areálu jsou obchody, restaurace, fitness centra, kinosály, galerie. Diskotéka je v někdejší secesní teplárně z roku 1912, v přádelně vznikl čtyřhvězdičkový hotel.
    Západopolská Poznaň zase láká turisty do starého pivovaru. Projektanti dali objektu z 19. století novou tvář. Zdi z červených cihel byly zachovány, odborníci obnovili krby, uprostřed butiků jsou pivovarské varny. Centrum obchodu, umění a byznysu, jak se oficiálně nazývá, bylo mnohokrát oceněno v mezinárodních architektonických soutěžích.
    Uznání se dočkali také ve východopolském Bialystoku, kde moderní nákupní centrum Alfa vzniklo na základech dvou starých budov. Jednou z nich byla továrna na vlnu a hedvábí, kterou založil v roce 1883 Eugeniusz Becker. "Výrobků z Bialystoku si cenili za války Rusové i Němci," přiblížila ČTK Izabela Lysková z městského úřadu. Druhou památkou je stáj z roku 1911, jejíž pozůstatky jsou vidět z vnitřku areálu. Nachází se v ní kavárna. Vedle ní je horolezecká stěna.
    Loni otevřené centrum získalo cenu CIJ udělovanou prestižním časopisem Construction&Investment Journal v kategorii nejlepší investice v oblasti obchodních center.
    Ambice přitáhnout pozornost koupěchtivých turistů má také Focus Park v Zelené Hoře na polsko-německých hranicích. "Továrna na vlnu, která zaměstnávala 3000 lidí, zkrachovala v roce 1999," objasnil ČTK Jaroslaw Wnorowski ze zelenohorského informačního centra. Komplex prázdných budov představoval zajímavou průmyslovou architekturu. Toho se chopili inženýři, kteří vdechli areálu nový život. Na podzim se lidé do objektu vrátili, tentokrát ale nikoliv za stroje, ale za stoly v restauracích či do kinosálů.
    Propojení nového a starého oceňují architekti a chválí si ho starostové, kteří kolikrát neví, co si počít s obřími průmyslovými areály zejícími prázdnotou. A spokojeni jsou nakonec i obyvatelé, kteří v obchodně-zábavních centrech mohou trávit třeba dlouhé zimní večery.
0 komentářů
přidat komentář