Hrušovany u Brna chtějí zapomenutou vilu navrženou Loosem opravit za 100 mil. Kč

Hrušovany u Brna - Hrušovany u Brna plánují přeměnu vily Viktora Bauera postavenou v letech 1913 až 1914 podle návrhu architekta Adolfa Loose v kulturní centrum. Zapomenutá vila, která do roku 2020 chátrala, je nejstar- ším domem s plochou střechou na území České republiky. Celková oprava vyjde na 100 milionů korun, nyní vzniká projektová dokumentace, řekl ČTK místosta- rosta Hrušovan Dušan Knoflíček.


Město vilu odkoupilo za 14,4 milionu korun od soukromého majitele v roce 2020 po letech chátrání. "Do budovy tehdy hodně zatékalo, bylo třeba alespoň provizorně střechu opravit a krov staticky zajistit. Obnovili jsme také zahradu," uvedl Knoflíček.

Vila, kterou Loos navrhl pro ředitele hrušovanského cukrovaru, prošla od 60. do 80. let minulého století řadou devastujících přestaveb, které změnily zejména vnitřní členění stavby. "Kromě zvýšeného přízemí jsou v celém domě původní dispozice zcela zničené, zachovaly se spíš ojedinělé prvky původního vybavení. Obnovit je ale možné původní vnější vzhled vily. Až 70 procent oken je nepůvodních, máme dostatek informací k výrobě kopií původních oken," dodal místostarosta. Po přestavbě by ve vile mělo vzniknout kulturní centrum, ve zvýšeném přízemí se počítá s expozicí věnovanou Adolfu Loosovi, horní patro by mělo připomínat příběh rodiny Bauerových.

Město dostalo od Jihomoravského kraje dotaci tři miliony korun na projektovou dokumentaci, na níž nyní odborníci pracují. Oprava by se měla uskutečnit postupně. "Zcela zásadní je oprava krovu a střechy, která by měla začít v příštím roce. Tu ještě asi zvládneme z městského rozpočtu, celou rekonstrukci bychom ale jako město neutáhli," konstatoval Knoflíček.

Prvním krokem bude dokončení projektové dokumentace a získání stavebního povolení. Potom město začne hledat vhodné dotační tituly. Bude usilovat také o zařazení do programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury. Už nyní Hrušovany vyhlásily veřejnou sbírku na obnovu vily. "Přispět do ní může kdokoliv, ale rádi bychom oslovili filantropy i firmy z Hrušovan a okolí. Snažíme se mezi místními zvyšovat povědomí o této mimořádné stavbě, každý rok pořádáme v květnu akci Loosovka ožívá, kdy se ve vile a zahradě konají divadelní i filmová představení, workshopy, přednášky i ochutnávky vína nebo kávy," uvedl místostarosta.

Vila měla sloužit jako byt ředitele sousedního cukrovaru i ústředí podniku. Viktor Bauer oslovil architekta Adolfa Loose, v roce 1914 byla vila hotova. Po roce 1948 komunisté majetek rodiny znárodnili, v cukrovaru působil národní podnik Svit a vila sloužila částečně jako lékařské ordinace, druhé poschodí bylo rozděleno na dva byty. Od 90. let minulého století vila chátrala stejně jako okolní pozemek, od roku 2020 je v majetku města.
0 komentářů
přidat komentář

Související články