Plzeň připravuje velkou revitalizaci ústřední knihovny za sto milionů Kč

Vložil
ČTK
06.12.2023 17:40
Plzeň

Plzeň – Plzeň připravuje kompletní revi- talizaci hlavní budovy městské knihovny v centru města. Město má hotovou architektonicko-provozní studii, která je prvním krokem k přestavbě, jež zlepší služby knihovny a umožní rozvoj její komunitní činnosti. Přeměna knihovny by se měla uskutečnit v letech 2025 a 2026 a náklady na ni budou podle sou- časných odhadů téměř 100 milionů korun. Až 70 milionů má Plzeň přislíbeno z dotačního programu ITI Plzeňské aglo- merace, řekla dnes ČTK radní pro kulturu a památky Eliška Bartáková (ANO).


Knihovna města Plzně patří k největším zařízením svého typu v ČR, od svého vzniku se však potýká s nedostatečnými prostory budovy v ulici Bedřicha Smetany. "Ta je totiž situována na velmi dobře dostupném místě v centru města a denně ji tedy navštíví okolo 500 čtenářů. Její prostory a zázemí však nevyhovují potřebám uživatelů, zaměstnanců ani knižního fondu," řekla Bartáková. Největší proměnou by měl projít přízemní prostor Ústřední knihovny pro dospělé a také podkroví, kde má vzniknout multifunkční sál s klubovnou pro komunitní aktivity a malou střešní terasou. Navrhované úpravy se dotknou všech šesti podlaží.

Studii zpracovali plzeňští architekti Jaromír Veselák a Jan Toman spolu s knihovníky. "Úkolem bylo prověřit možnosti rozvoje budovy a navrhnout nové funkční prostorové uspořádání, které bude odpovídat standardům 21. století. A jednou z priorit je s ohledem na imobilní občany a seniory i odstranění bariér," uvedla ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová. Studie bude příští rok podkladem k vypsání soutěže na projekt stavby.

Budova z roku 1914, postavená původně jako Anglo-rakouská banka, je památkově chráněná a je zároveň součástí městské památkové rezervace. Jako součást řadové výstavby téměř neumožňuje přístavbu. Knihovna ji užívá od 50. let minulého století a má v ní Ústřední knihovnu pro dospělé, Ústřední knihovnu pro děti a mládež, Studovnu informační služby, Polanovu síň a prostory pro vedení a zázemí organizace.

Knihovnu města Plzně tvoří kromě ústřední budovy ještě devět knihoven s celotýdenním provozem, 12 malých knihoven ve všech městských obvodech a Bibliobus - speciálně upravený autobus plný knih s devíti zastávkami ve městě. Knihovna loni registrovala 26.240 uživatelů, meziročně o 3400 více. Loni ještě ze začátku roku doznívala protipandemická opatření, která poznamenala i dva předchozí roky. V posledním předcovidovém roce měla knihovna 27.566 uživatelů. Průměrná denní návštěvnost knihovny byla loni 1121 lidí, čtenáři uskutečnili 742.096 výpůjček. Knihovní fond má přes 481.000 jednotek.
0 komentářů
přidat komentář