Stavbu mateřské školy u přehrady v Jablonci nad Nisou zahájí demolice


Jablonec nad Nisou – Stavbu mateřské školy u přehrady v Jablonci nad Nisou zahájí na jaře demolice. Původní nevyhovující budova musí pryč, přesunout musí ČEZ také trafostanici, teprve pak bude možné zahájit práce na stavbě samotné školky, řekl ČTK náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti). Práce na stavbě mateřské školy pro 156 dětí by pak měly podle něj začít s koncem prázdnin nebo počátkem nového školního roku. Náklady projektanti předběžně odhadují na 120 milionů korun, spolufinancována bude z evropských fondů.


Začátkem příštího roku by podle Chuchlíka mělo město na školku dostat stavební povolení, samotný začátek stavby bude ale podle něj složitý. Starou školu nelze zbourat najednou. "Ubourá se část, vytvoří se opěrná stěna, aby se mohla přesunout do toho místa trafostanice, což je akce ČEZu, takže to musíme společně koordinovat. Pak se odbourá zbytek toho objektu. Má to tři samostatné dodavatele," poznamenal primátorův náměstek.

Nová školka vyroste u přehrady na místě Svobodné školy, která se z areálu odstěhovala, a také na místě speciální školky, která byla detašovaným pracovištěm MŠ Palackého. "Po několika variantách prověření využití stávajících objektů jsme dospěli k tomu, že bude nejvhodnější areál zbourat a postavit znova. Ty stavby vznikaly v minulosti v akci 'Z' a dispozičně, konstrukčně ani stavebně-technicky nejsou v dobrém stavu," řekl Chuchlík. Nová školka by měla první děti přivítat v roce 2026.

Na podobu mateřské školy vyhlásilo město architektonickou soutěž, dostalo 28 návrhů. "Všechny měly dobrou kvalitu, nebylo to vůbec jednoduché rozhodování, nebyl tam žádný návrh, který by vyčníval nad ostatní. Důležitým aspektem byly provozní náklady, energetická náročnost. Vítězný návrh je vlastně poměrně střídmý, jeho kvalitou je asi to, že se chová velmi městotvorně. Využívá terénního rozdílu a v horním podlaží na jedné úrovni má všech šest tříd mateřské školky s přímým napojením na zahradu," doplnil Chuchlík.

Do přízemí budovy umístilo vítězné sdružení architektů Martina Vančury, Anny Koukolové a Ateliéru Za Mák, tělocvičnu a místnost pro volnočasové kroužky, což umožňuje samostatný provoz této části budovy. Předmětem soutěže bylo podle Chuchlíka nejen řešení samotné novostavby mateřské školy, ale také zahrady a nejbližšího okolí. "Tím, že architekti posadili budovu na okraj pozemku, tak velká část zahrady zůstane volná a nezastavěná. Součástí týmu byl krajinářský ateliér a součástí návrhu tak bylo i dobré řešení školkové zahrady," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články