Svažitý pozemek se nachází v běžné zastavěné oblasti Kobe. Svah byl srovnán, ale původní terén lze z projektu stále vyčíst. Neboť geografická poloha rozhoduje o řadě důležitých faktorů jako je převládající směr větrů, dostatek denního světla a bujná vegetace, domnívali jsme se, že bude důležité vymyslet architekturu, která co nejvíce přijme a využije přírodní prostředí k osvětlení nebo větrání objektu. Chtěli jsme také vytvořit konstrukci, která bude mít vliv na přilehlé okolí tím, že bude co nejvíce spjatá s terénem.
Kromě toho jsme také uvažovali nad tím, jak budou lidé obývat tuto architekturu, která obnovuje původní prostředí včetně sklonu pozemku. Zaměřili jsme se na prostor, kde by klient mohl doslova “žít na svahu“, kde vnitřek harmonicky přechází ven a vy se mezi těmito oblastmi přirozeně pohybujete. Aby byly tyto dva prvky kompatibilní, čelili jsme problému, jak navrhnout celkové uspořádání prostoru a rozhodnout o posunutí horního i spodního podlaží.
Rozhodli jsme se vzdát stěn a nahradit je oblouky, které zdárně člení prostor a současně přebírají pyramidové konstrukční schéma. Řazením oblouků za sebou zároveň vzniká dojem románské fasády. Tímto se architektura nebrání dynamice a umožňuje volné kladení prostorů na sebe.
Prostřednictvím tohoto konceptu a použitím tohoto druhu architektury se nám, doufáme, podařilo vytvořit vzor, jak si osvojit stavění na svažitém terénu a současně obohatit život na svazích.
Tomohiro Hata Architect & Associates