Rodinný dom Banánka reaguje na okolitý prírodný kontext svojho jednoznačnou, až surovou prírodnou materialitou, umierneným horizontálnym tvarom a jasnou funkcionalitou minimalistického dizajnu. Zážitok z bývania v ňom je postavený na tesnom prepojení interiéru s exteriérom a to predovšetkým prostredníctvom veľkých presklených stien lemujúcich značnú časť stavby. Toto prepojenie je možné maximalizovať odsunutím sklenenej fasády medzi centrálnou obytnou halou, terasou a časťou záhrady s jazerom, pričom táto možnosť nie je len formalitou, v priebehu rozšírenej letnej sezóny sa často využíva. Do interiéru sa tak vtiahne melancholická atmosféra skalnej záhrady s pretekajúcim potokom, záhradným jazerom - rybníkom a vysokými stromami v okolí.
Pozemok rodinného domu leží na okraji Banky, v príjemnom komornom prostredí, na konci údolia plného zelene. Banánka je označenie ženskej obyvateľky obce Banka pri Piešťanoch, mužský obyvateľ sa nazýva Banánec. Relaxačná prírodná atmosféra v území súvisí s jeho stabilizovaným záhradným charakterom a urbanisticky veľmi voľnou zástavbou okolitých domov a chát. Ulica, ktorá k domu vedie, je úzkou asfaltovou cestou, pokračujúcou formou lesnej cesty ďalej mimo obce, hlbšie do údolí pohoria Považského Inovca. Pri hranici pozemku v dotyku s hustým listnatým lesom preteká potok. Les hraničí s riešeným pozemkom aj v smere od prístupovej cesty, čím vytvára okolo domu dostatok súkromia a vysokú zelenú kulisu. Údolie je po dlhších stranách pozemku relatívne úzke a listnatý les sa tesne za pozemkom strmo šplhá do okolitých kopcov. Pri kratších stranách pozemku susedí dom s ďaľšími rodinnými domami, ktoré však nie sú pre hustý záhradný porast z domu viditeľné.
Výhodou pôvodne záhradného pozemku je dostatok súkromia uprostred statných stromov a stabilizovanej zelene. Zadaním bolo navrhnúť jednopodlažný dom s parkovacím prístreškom, maximálne prepojený so záhradou. Atmosféra domu orientovaná na relax a meditáciu, s oddelením súkromia priestorov pre rodičov a deti. Úlohou bolo tiež umiestniť dom na pozemku tak, aby obytné priestory využili čo možno najviac slnka a tvarovať ho na záhrade tak, aby sa zachoval každý strom. Prírodná materiálová báza s dôrazom na betón, kameň, drevo a sklo; odolnosť, trvácnosť, nadčasovosť. Pokojný život a relax uprostred zelene bolo naším hlavným zadaním a toto odzrkadľuje aj hotová Banánka.
Riešením sa stal dom s pôdorysom v tvare trojcípej hviezdy, ktorej ramená sa vyhýbajú existujúcim stromom, zvierajú medzi sebou uhol 120 stupňov a delia pozemok okolo domu na viacero menších častí, akoby samostatných menších záhrad. Užívatelia domu tak majú zo svojich izieb k dispozícii vlastné, jedinečné výhľady. Dom je masívny, s kartáčovanými doskami debnenia otlačenými do monolitického betónového stropu, betónovými interiérovými stenami a prefabrikovanými atikovými panelmi. Materiálový koncept je doplnený lomovým kameňom naukladaným v pozinkovaných roštoch. Gabiony prechádzajú z exteriéru do interiéru formou obkladu, ktorý je doplnený drevenými obkladmi, podlahami a terasami. Okná sú vybavené super-subtílnymi rámikmi, s možnosťou ich úplného odsunutia do stenových púzdier pre maximalizáciu vizuálneho kontaktu so záhradou. Neviditeľné dvere sú integrované do obkladov a omietok. Interiér s minimom dizajnových solitérov obsahuje hlavne nábytok, postele či modulárnu sofu na mieru s možnosťou zmeny svojho usporiadania.
Vnútorné členenie domu súvisí s rozdelením stavby na tri dispozičné krídla, v zmysle jej trojramenného pôdorysu. Krídla sú dispozične prepojené dominantným denným obytným priestorom uprostred. Tento koncept poskytuje väčšiu mieru súkromia hlavnej spálňovej časti s wellness, oproti časti obsahujúcej detské a hosťovské spálne. Najmenšie severné krídlo je nástupné so skladovým a technickým zázemím, jeho predĺžená strecha tvorí prístrešok pre autá aj vstup do domu. Juhovýchodné krídlo stavby obsahuje tri menšie spálne so spoločnou kúpeľňou a viacúčelovou miestnosťou využívanou ako pracovňa a meditačná miestnosť. Juhozápadné krídlo stavby má funkciu hlavnej nočnej časti. Obsahuje rodičovskú spálňu so samostatným šatníkom, veľkorysú kúpeľňu, WC a saunu. Priestor hygienického zázemia so saunou je prepojený s menšou terasou s vírivým bazénom napojenou na časť záhrady s potokom a ochladzovacím bazénom. Centrálna obytná hala s kuchyňou a obývacou izbou slúži ako prístup do dvoch obytných dispozičných krídiel stavby a tiež je prepojená s vonkajšou obytnou terasou. Na jednej strane je kuchyňa, na druhej obývacia izba, uprostred jedáleň. Súčasťou obývacej haly je chladená miestnosť prezentačnej vinotéky oddelená od obývačky celopresklenou stenou. Priestoru dominuje krb s kamennou akumulačnou stenou. Hala je priamo prepojená s prekrytou terasou veľkoplošnými posuvnými presklenými stenami, ktoré sa zasúvajú do púzdier v stenách a umožňujú dokonalé spojenie interiéru s exteriérom - terasou, obsahujúcou vonkajšiu letnú kuchyňu s grilom a vonkajším sedením orientovaným na záhradu, jazero a les.
Paulíny Hovorka Architekti