Aldo Rossi. Kresby a projekty

Pořadatel
Slovenské národné múzeum

Místo konání
Vojanského nábřežie 2, Bratislava, Slovensko

Začátek
pá 25.6.2021 10:00

Konec
ne 05.12.2021 18:00

Odkaz
www.snm.sk/?sidelna ...
VýstavyVložil
Petr Šmídek
Aldo Rossi (Miláno 1931 – 1997) patril k popredným architektom druhej polovice 20. storočia. Od konca päťdesiatych rokov až po jeho náhly odchod projektoval a staval budovy v celom svete. Navrhoval nábytok a predmety, ktoré sa vyrábajú dodnes, realizoval divadelné scény a kostýmy, koncipoval územné plány, písal knihy a články z teórie a dejín architektúry. Pôsobil na univerzitách v Taliansku i vo svete, ako napríklad Politecnico v Miláne, ETH v Zürichu, Iuav v Benátkach či Yale a Harvard v USA, kde vychoval niekoľko generácií študentov architektúry. Vytvoril tisícky štúdií, kresieb a malieb, ktoré sú dnes vystavené vo svetových múzeách ako MoMA v New Yorku, Centre Pompidou v Paríži, CCA v Montreale, Getty Research Institute v Los Angeles a MAXXI v Ríme.
Od realizácie prvého projektu v roku 1960 po udelenie Pritzker Architecture Prize v roku 1990 a aj potom, Rossi vytvoril intelektuálne a poetické univerzum, kde sa projektovanie strieda s kresbou, písaným slovom a produkciou, a tak prispievajú k mimoriadne bohatej tvorbe, ktorá je ešte aj dnes základom pre školy a odborníkov na architektúru, ako aj pre publikum, ktorému je vizuálne umenie určené.
Výstava Aldo Rossi. Kresby a projekty, z dielne Fondazione Aldo Rossi v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom v Bratislave, ponúka viac ako sedemdesiat pôvodných diel ako prierez Rossiho tvorby od šesťdesiatych rokov po druhú polovicu deväťdesiatych rokov. Tieto výnimočné fragmenty zo života a tvorby Alda Rossiho sa po prvý raz predstavia návštevníkom SNM v Bratislave v rámci 14. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj.
0 komentářů
přidat komentář