kruh zima 2022: Petr Hájek a Jan Hřebejk - nový termín

Jak ovlivňuje architektura film a film architekturu?

Pořadatel
Kruh, z.s.

Místo konání
kino Přítomnost – Siwiecova 1839/1, Praha 3

Začátek
čt 20.1.2022 19:30

Odkaz
www.kruh.info ...
Přednášky

Praha

Žižkov

Petr Hájek
Petr Hájek Architekti



Vložil
Tisková zpráva
Letošní cyklus našich přednášek zahájí český architekt a profesor na FA ČVUT Petr Hájek, který v Kruhu vystoupil již úplně na počátku přednáškových cyklů a to v roce 2002 s ateliérem HŠH. Patří mezi inovativní architekty současnosti a každý jeho návrh vyvolává diskuse v rámci oboru, ale i mezi veřejností. Dlouhodobě se zabývá způsoby rekonstrukce, recyklace a transformace v architektuře. V nadcházející přednášce otevře nejen tato témata, ale i jeho vztah k jiným oborům.

Do dialogu v Kruhu si přizve známého režiséra českých filmů Jana Hřebejka.
Jan Hřebejk realizoval řadu divácky úspěšných a oceňovaných celovečerních filmů, mezi které patří například Šakalí léta, Pelíšky nebo Musíme si pomáhat, za které získal řadu ocenění.

Tento lednový dialog otevře témata mezioborové inspirace a vzájemného prolínání profesí. Petr Hájek a Jan Hřebejk budou společně diskutovat o mezioborové spolupráci – jak se navzájem ovlivňují film a architektura, jakou roli hraje architektura ve filmu a jakou naopak film v architektuře. Dvojice přednášejících se také bude věnovat tématu rekonstrukce, způsobům transformace a recyklace, a to nejen v architektuře.

Petr Hájek (1970, Karlovy Vary) je absolventem FA ČVUT (1995) a Školy architektury AVU (1998) v Praze. V roce 1998 spoluzaložil architektonickou kancelář HŠH architekti a v roce 2009 kancelář Petr Hájek ARCHITEKTI. K jeho nejznámějším realizacím například patří: Horní náměstí v Olomouci, Jiřské náměstí na Pražském hradě, Arcidiecézní muzeum Olomouc, rodinné domy Vila v Berouně, Hermína a Chameleon, Expozice národního pavilonu La Biennale di Venezia 2016, KCEV, Revitalizace Zámeckého návrší v Litomyšli (jízdárna, kočárovna, konírna, stáj, stan, park), rekonstrukce Vodárenské věže v Praze 7, Centrum současného umění DOX+ a další. Za svou práci byl opakovaně oceněn našimi i zahraničními cenami. Působí jako pedagog na FA ČVUT v Praze, kde byl jmenován profesorem, a na VŠVU v Bratislavě. Je předsedou představenstva nadačního fondu Art-Now, zakladatelem sdružení LEA–Laboratoř Experimentální Architektury, členem redakční rady časopisu INTRO. Je autorem publikací Anastomosis, Diagramy 03, urbo kune atd. Vystavuje v ČR i v zahraničí: space house, /anastomosis/ propojené město, Diagramy, Carefor Architecture, GALEGION utopické město, Principy.

Jan Hřebejk je filmový, divadelní a televizní režisér. V roce 1991 dokončil studium scenáristiky a dramaturgie na FAMU, kde během studií na konci 80. let zrežíroval ve vlastní produkci dva krátkometrážní snímky. Od roku 1997 se věnuje i divadelní režii (mezi jeho nejproslulejší inscenace patří Výstřely na Broadwayi). Realizoval řadu divácky úspěšných a oceňovaných celovečerních filmů a seriálů, mezi které patří například Šakalí léta, Pelíšky, nebo Učitelka. Za jeden z jeho nejlepších filmových počinů je považován snímek Musíme si pomáhat, který získal celkem 6 Českých lvů a dokonce nominaci na Oscara.

Během tohoto večera také pokřtíme naši novou publikaci věnovanou progresivní belgické architektuře. Sedmý sborník Texty o architektuře 19 představuje soubor rozhovorů, článků a přepisů přednášek zaměřených na současnou vlámskou architekturu a vychází z cyklu Belgická inspirace, který Kruh pořádal v roce 2019. V knize jsou zastoupeni například architekti Jan de Vylder a Xaveer De Geyter, studia BC architects a Rotor nebo také progresivní statik Guy Mouton.

Děkujeme, že s námi i architekturou zůstáváte nadále a těšíme se na vaši přízeň i v tomto roce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články