Spolupráce:Jiří Janoušek / PROMED Brno, spol. s r. o. (prováděcí projekt); Pavel Hladík / Hladík a Chalivopulos, s. r. o. (statika); Jitka Špondrová (požárně-bezpečnostní řešení); Dušan Variš (ZTI, vytápění); Pavel Dočekal / KOMP, s. r. o. (elektroinstalace); Ivona Burešová / KLIMAKOM spol. s r.o. (klimatizace); Milan Tesař (hluk); Milan Zezula (dopravní řešení); Michal Obrtel (rozpočet)
Address: Olomoucká 17, Prostějov, Czech Republic
Investor:ONE V s.r.o.
Project:2006 – 2007
Completion:2008 – 2010
Area:2336 m2
Built Up Area:851 m2
Site Area:907 m2
Built Up Space:9284 m3


back to article
10 comments
Skvělý dům
komisar_wolf
| 18.03.13 10:05
Skvělý dům, žádná exhibice autorů pouze jemné akcenty. Skvělá hmota, logické dispozice, kéž by takovéhle domy byly častější.
Hmmm
ferdos
| 19.03.13 01:14
Kompozičně a formálně bude nejspíš vše OK, fotky dopadly taky dobře
Pro koho je ten dům určen? Na první pohled působí dojmem sociálního bydlení, tomu odpovídá lamino na podlaze a plastová okna. Naproti tomu na schodištích žulový obklad stupňů, kryté parkování v suterénu. V oknech barevné folie (dle foto i v oknech do obytných místností), obtížně využitelné velkorysé balkony a terasy, není-li človek zrovna voyer či exhibicionista nebo nevyhledává-li ze sportu konflikty se sousedy (kuřáci, zahradníci, milovníci BBQ etc.). Fakt nevím, nevím...
re
petr
| 19.03.13 10:22
Takze reseni vidite kde? Stavet balkony metr siroky, aby se na ne vesel tak akorat hrnec s bramborovym salatem a to ze architekt presvedcil investora at alespon na verejnych prostorach pouzije trochu kvalitnejsi material tak to je take spatne?
Re: re: Petr
ferdos
| 19.03.13 11:28
Omlouvám se, nejsem z oboru. Díval jsem se na objekt jako potenciální zájemce o koupi bytu (svého času jsem jich řadu prošel při hledání vlastního bydlení, když nám přestával stačit minimalistický panelákový byt 2+1, 52m2). Proto jsem se taky v úvodu ptal, pro koho je dům určen.
Je mi jasné, že každý dům je kompromis, zvláště na rušné ulici, v sousedství nesourodé zástavby, s požadavky (a rozpočtem) investora atd.
Samozřejmě s vámi souhlasím, že balkon má být větší než v paneláku po zateplení fasády, že společné prostory vyžadují kvalitní odolné materiály atd. Na tomto domě mi vadí předeším ta výsledná nesourodost.
Ve zkratce: pokud bych kupoval nový byt s garážovým stáním v centru města, požadoval bych kvalitnější okna (bez barevných folií ovlivňující interiér), možnost individuálního řešení interiéru, alespoň trochu soukromí na balkoně i terasách (systémové řešení, ne individuální markýzy apod), stejně tak řešit už v projektu předpokládané osázení balkonů a teras vegetací, jinak je současný pohled do vnitrobloku tristní a působí jen jako velkorysý prostor pro víření prachu.
Pro porovnání mě napadly třeba tyto stavby, byť jsou obě v jiném kontextu:
http://www.archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=2204
http://www.archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=994&type =3
(Na druhou stranu uznávám, že by dům mohl dobře fungovat pro bydlení typu co-housingu).
Mno...
Winter
| 19.03.13 01:46
...taky jsem rozpolcený: barevný sokl pouze ve 2/3 uliční fasády působí, jako by dům napadal na jednu nohu, uliční fasáda má úplně jiný systém než dvorní (purismus x funkcionalismus), umístění ložnic ke schodišti je jen detail oproti tomu, že z nich musím do koupelny šmatlat přes denní zónu. Barevnou folii v okně bych asi taky nechtěl.
olomoucká ulice
palmexman
| 19.03.13 03:34
nevím jak to vypadá dnes, ale dlouho byl ten dům prázdný. je to dáno především lokalitou. ve spojitosti s olomouckou ulicí se prostějovákům akorát vybaví hluk a špína. každopádně ne místo pro bydlení vyššího standardu (alespoň dle ceny).
jednoho z investorů to asi nepálí, protože mu vydělávají fotovoltaické elektrárny a občasný příspěvek ze státního rozpočtu při porcování medvěda.
architektonicky je ten dům sice fajn zjevení, ale svým řešením nerespekte místo..
okna
PK
| 21.03.13 11:47
chápu to správně, že větší díl okna je neotevíravý ? POkud ano, prosím autory o vysvětlení, jak se budou ve 3.NP umývat zvenku, pokud si to obyvatel chce dělat svépomocí.
bytový dům
MK
| 22.03.13 11:08
pěkná kompozice
mno podruhe...
mIkI_n
| 25.03.13 03:03
Tento dum je mi velice dobre znamy. Jezdim kolem nej denne a mel jsem i tu moznost podilet se na prodeji nekterych bytu. Obecne musim rict, ze stavba jako takova je velmi rozporuplna s danym mistem ale to je otazkou nazoru. Co se tyce kvality bydleni a tim myslim velkorysost nevyuzitelne plochy nekterych bytu vzhledem k jejich porizovaci cene tak to opravdu neni vhodne ani komentovat...A co se tyce fotek bile fasady a jeji dnesni podoby, tak jde videt velka neznalost pouzitych materialu a osobne tuto stavbu pouzivam jako odrazujici priklad. Neni v tom odpor k bilym fasadam, ktere taky velmi rad preferuji...Shrnuto a podtrzeno je to oko pritahujici stavba kolemjdoucich at ve spatnem ci dobrem slova smyslu, ktera bude den ode dne nabyvat horsiho dojmu jejim uzivanim...
názor . . .
s.j.k.
| 26.03.13 06:26
Nový obytný dům na Olomoucké ul. v Prostějově je určitě jedním z těch, které nejvíce
poutají pozornost kolemjedoucích. Fasády mají přes svou strohost jistý půvab.
Velkoryse pojatý motiv schodišťové stěny mi okamžitě evokoval administrativní
budovu fy ALPA v Brně - Kr. Poli od B. Fuchse z r. 1936, neprávem polozapomenutou.
K dispozici prostějovského domu : plně sdílím názor pana Wintera, týkající se nepříliš
vhodného situování koupelen mimo komplex ložnic /u krajních bytů/. Také "vlomení"
výtahu do stěny středního bytu není vůbec šťastné. Za handicap horních bytů považuji
chybějící nadkrytí velkých a pohodlných balkonů, které se v zimě nepochybně promění
v noční můru . . .

Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

more buildings from knesl kynčl architekti