Spolupráca:Jozef Bátor, Mária Šmilňáková
Address: V kútoch, Rohožník, Slovakia
Project:2007-2008
Completion:2009-2010
Built Up Area:220 m2


back to article
20 comments
"kvalita verejneho preistoru"
Daniel Gerčák
| 03.10.11 04:47
Citujem autorov:
"Pre finálnu hmotovú figúru trojpodlažnej veže (1x podzemné + 2 nadzemné podlažia) a jednopodlažného bungalovu bolo rozhodujúce, že investor sa nechal presvedčiť architektom, aby vstupná časť do domu (peší vstup a garáž) ostala bez oplotenia, čo prinieslo do dovtedy ničím zaujímavej dedinskej ulice novú kvalitu verejného priestoru."

Chcel by som sa spytat ako to mysleli s tou kvalitou verejneho priestoru. V com konkretne jedna 3m vysoka hmota s sirokymi garazovymi vratami a vedla nej druha mensia s dalsimi vratami prispievaju ku kvalitam verejneho priestoru?
pozn. (osobne som na mieste nikdy nebol)
ad kvalita verejneho priestoru
autor
| 03.10.11 09:13
Priestorova klasika dedinskej ulice je notoricky znama "plot+brana", vzorcom vystavby rodinnych domov poslednych desatroci je vacsinou "vysoky nepriehladny plot + vysoka nepriehladna automaticka brana". Na tomto dome je to inak. 7 a 3m vysoke hmoty takmer ortifikacneho a bezokenneho bieleho dizajnu domu paradoxne iniciuju intenizvnejsie interakcie starousadlikov a ich novych susedov, od starousadlickych deti bicyklujucich sa bez respektu po predpoli domu, cez mamicky na materskej objavujuce s kocikmi novu trasu prechadzky az po Romov, ktori s karou nalozenou "vecami" pravidelne odpocivaju ausgerechnet pred tymto domom. (poznamka - vsetky situacie som osobne zazil
k zameru
Daniel Gerčák
| 05.10.11 02:31
Dakujem a cenim si vasu reakciu.
Rad by som rozvinul zamer tej mojej uvodnej otazky.
Vo mne takto odvrateny dom vyvolava pocit ze naopak majitelia netuzia po ziadnej interakcii. Vas zamer posunut obraz sucasnych novousadlickych pocinov k prijatelnejsej forme tu podla mna ostava stat na pol cesty a protireci si s vysledkom. Okna nie a garazove vrata ano? Dokonca monumentalnost hmoty akoby este podtrhovala ich vyznam. Nevidim ziadny impulz k tomu aby som pred domom stravil co i len minutu. Kedy dochadza k tym interakciam? ked majitelia cuvaju z garaze?
Je ale celkom mozne ze paradox toho co ste spomenuli fakt funguje a mne to neda az kym sa tam fakt nevyberiem
Inac mi domcek pride velmi sympaticky a skromne elegantny (donutil ma k reakcii)... az na tu ulicnu tvar
dodatok
Daniel Gerčák
| 05.10.11 03:08
a este jedna poznamka. chapem, ze akekolvek dobre umysly architekta maju prienik v skutocnej voli majitelov, a ked raz ich zivotny postoj je ostat v anonymite, asi s tym nikto nic nespravi. snad len cas.
re
autor
| 05.10.11 10:50
treba sa tam ist pozriet, inak sa to tazko vysvetluje... inak - v Rohozniku sa vsade clovek dostane peso, tak ake cuvanie z garaze
kvalita???
Lamik
| 06.10.11 09:58
"čo prinieslo do dovtedy ničím zaujímavej dedinskej ulice novú kvalitu verejného priestoru" - nič v zlom, ale ja tam tiež vidím len obrovskú deprimujúcu plochu bez stebla trávy. ale ako provokácia na vyvolanie reakcií je tá veta dobrá
okno
Rostislav Bažanowski
| 06.10.11 10:24
Hezký dům, ale nechápu to okno, přes které se dívám na zeď resp. nechápu tu zeď
re ???
autor
| 06.10.11 01:30
provokacia ci deprimacia - funguje to v reale (a ako vidno aj vo virtuale) a to je podstatne...
re okno
autor
| 06.10.11 01:16
to "okno, přes které se dívám na zeď..." privádza orientačné denné svetlo do spojovacej chodby - nič viac, nič menej, má nízky parapet a nízke nadpražie, t.j. keď idem vnútri okolo neho, von nevidno...naopak zvonka je kontaktným otvorom od zadného "grilovacieho" dvora do hlavného obytného priestoru
re okno
rk
| 06.10.11 02:34
ako vidim,tak vela ludi si stale nechape,ze okno nefunguje len tak,ze poskytuje vyhlad,ale jeho primarnym ucelom je presvetlit interier...
pardon za názor
Martin Fabian
| 07.10.11 01:49
nie celé zle - ale vôbec nie dobré .... stručnejšie povedané to, čo tu v dlhšom odôvodnenom komentáre niekto nezniesol - takéto domy na dedinu nepatria. Tak ako tam nepatria ľudia, ktorí takéto domy stavajú. Aby som nebol len kritický, tá "polyfunkčná" knižnička s budúcim mnohorakým využitím sa mi napríklad veľmi páči a ani samotný dom nie je škaredý...skrátka.... to je aj tak jedno
Vila ?
Kateřina Hrabáková
| 07.10.11 07:52
Nemužu si pomoct ale jako kdybych viděla vilu Tugendhat
re pardon za názor
autor
| 07.10.11 08:21
(čiastočne) máte recht, "takéto domy na dedinu nepatria" (to bol názor stavebnej komisie v obci - len tak na okraj, v stavebnej komisii nebol ani jeden architekt, stavebny inzinier...za to automechanik, ucitelka v skolke, zelovocar a co ja viem este ake profesie - nic proti nim!)...kedze dom ako taky neporusil ziadne ustanovenie stavebneho zakona a regulativov uzemneho planu, stoji a zije si svoj zivot...(pri kolaudacii to uz bolo v pohode, same usmevy a pozitivne vyjadrenia, takze beriem to, ze OK)
re Vila
autor
| 07.10.11 05:48
vila Tugendhat? beriem ako kompliment!
re: pardon za názor
Štěpán Z
| 08.10.11 08:23
Já si naopak myslím, že více takových domů by vesnici prospělo. Nejde mi o typ střechy a pod. To ať si ohlídá regulativ. Ale o změnu myšlení. S tím souvisí i to, že lidé obývající tyto domy mohou vesnici naopak obohatit. Stejně tak jako vesnice může obohatit je. Pokud jste Vaším příspěvkem myslel to, že se dům typologicky na vesnici nehodí, tak to je chyba regulativu a tudíž lidí žijících v té vesnici.
re Vila?
pepe
| 26.10.11 09:57
Ja by som rada vedela, ako ste to mysleli s tou vilou Tugendhat... lebo tento dom je od nej vzdialeny na mile daleko... Jedinu podobnost nachadzam v bielej fasade cim vsak nechcem povedat, ze ten dom je zly. Len to skratka a dobre urcite nie je Mies ani dokonalostou dispozicie ani vyvazenostou hmoty.
nadhera
Narasa Spelicova
| 27.10.11 06:23
Bývam v neďalekých Malackách a keďže do Rohožníka občas zavítam, bola som si tento dom pozrieť. Klobúk dolu. Kiež by sa takýchto stavieb objavilo na Slovensku viac! Vôbec si nemyslím, že takéto domy na dedinu nepatria. V minulosti sa každý región vyznačoval istým typom domov, po vlne kociek zo sedemdesiatyvh rokov a postsocialistického baroka neexistuje na Slovensku dedina, ktorá by si zachovala jednotnú tvár. Takže prečo konečne nepriniesť trochu čerstvého vzduchu a kvality. By the way... najviac sa mi páči zastrešené átrium - skvelé prepojenie domu zo záhradou, pritom chránené pred vetrom. Nádhera.
Nemužu si pomoct ale jako kdybych viděla.vilu Tugendhat ..
Dr.Lusciniol
| 29.10.11 02:49

Já také ne, paní/slečno Kateřino, ale Tugendhat to není. Ani nápad. Tugendhad byl vestavěn do tehdy rozvíjejícího se předměstí Brna, jako nesmlouvavé (hezkyčesky: radikální) těleso leč přesto, především skrze svoji mezerou mezi hmotami místa zarámovaným obrazem Špilberku a Petrova, v dáli, vykazuje pro svoji modernost až neočekávanou vztahovost k místu. Také, přes svůj neomylně "moderní" výraz a skutečnost, že veškerý dům je obrácen opačným směrem, k jihu, svahem dolů, do zahrady, toto místo neopomíjí oslovit veřejný prostor, ve své ulici. Mies zcela zřejmě nepotřeboval býti upozorněn, že architektura je umění vskutku veřejné, alespoň kde viděna přímo z ulice.

Zde v Rohožníku, uliční průčelí zprodstředkující jediný veřejný pohled na dům, ukazuje, mimo přes větsinu průčelí protáhla snížená (?) velkovrata do garáže, do rohu zatlačená dvířka (vstup do ze zahrady velkolepě vypadající vily?) a toliko jedno okénko (od WC) oslovující kolemjdoucí veřejnost. A pak, že první dojem je nejdůležitější ?!

Škoda, protože nejen ze zahrady ale i uvnitř jeden nalezne mnoho dobrého. Ten prostor nad garáží je útulný (těch knih, co se tam vejde!) a z jedné strany zvenku osvětlená chodba je skvělá (jaký to rozdíl, v porovnání s mnou zde zmíněnou chodbou v Klokočné!).

Prostě Kateřino, jako s tou vlašťovkou: (Jedna) plochá střecha Tugendhat ještě nedělá.
re: Dr.Lusciniol
autor
| 03.11.11 01:09
...Chudak Ludwig MvR sa uz musi v hrobe obracat zo spominania jeho Diela v suvislosti s domom v Rohozniku... Moja ambicia pri navrhu tejto stavby nebola (suc polichoteny takymto prirovnanim!) ani najmensim sposobom konotovat Vilu Tugendhat. Hmotovy a priestorovy vysledok celkovej realizacie (vratane tolko pertraktovanej anomnymnej a bezkonnej fasady do ulice) je dosledkom pragmatickeho (az sedliackeho) uvazovania o dialogu jednotlivych funkcnych casti domu s danostami parcely a voci sebe navzajom - toto usporiadanie je pretransformovane a interpretovane sucasnym architektonickym jazykom. Reci bolo dost, treba sa tam ist pozriet.
Pohled z ulice
Miroslav Peterka
| 05.04.12 09:29
... poznamka ke zminovanemu zkvaliteneni verejneho prostoru ...
... nemyslim si, ze timto tahem - dve/tri kostky s vraty a vchodem (ala trafostanice ) a maly dvorek pred tim - respektive obratiste aut s moznosti dalsiho parkovani pro navstevu nejakym zpusobem ozivy verejny prostor ve vesnici.... naopak... narusi to klasicky raz vesnicke ulice - tridy... cemu prospeje pozemek nikoho :... uzemi nikoho niceho - navic o nicem...
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

more buildings from Pokorny architekti s.r.o.