Skromný, ale moderní dům pod Brdy

Skromný, ale moderní dům pod Brdy
Projekce:Libor Švehla
Project:2020
Completion:2021
Area:89 m2
Built Up Area:149 m2
Site Area:714 m2


Představení
Když projíždíte okrajem zahrádkářské kolonie a podíváte se v pravou chvíli na správné místo, tak Váš zrak upoutá malá, ale moderní stavba, která jako by kopírovala geometrii svahu, ve kterém je postavena.
Není toho zde moc, pár linií a 4 stěny, dvě téměř plné a dvě naopak téměř prosklené. Dům je minimalistický, ale silný v charakteru.

I když stavba na první pohled působí extravagantním dojmem, z okolní krajiny nikterak nevystupuje a je do ní citlivě začleněna. Dům je sice jednopodlažní, ale díky mírně svažitému pozemku si dopřává krásného výhledu na vrch Třemošná. Směrem k výhledům je objekt plně prosklen a přes terasu propojen se zahradou. Dostatečnou intimitu pobytovému prostoru dává vzrostlá zeleň, která je neoddiskutovatelným benefitem tohoto pozemku. Dům a okolní krajina jsou ve vzájemné harmonii.
Malý nízkoenergetický dům s dispozicí umožňující maximální propojení se zahradou. Tím v létě dům získává další pobytový prostor.

Majitelé
Pan domácí pochází z Příbrami a i když ho pracovní povinnosti odvedli do Prahy, tak s manželkou neustále přemýšleli, že se do města pod Brdy vrátí. A jelikož děti jsou již odrostlé, nebylo třeba přehánět velikost domu. Dům disponuje dvěma bytovými jednotkami. Hlavní pro domácí, ta se sestává z obývacího prostoru s kuchyní, koupelny, ložnice a chodby s knihovnou. A druhá menší, kde samostatný pokoj obsahuje koupelnu a kuchyňku. Ta přijde vhod pro návštěvy, případně rodiče na stáří či na podnájem.

Majitelé domu mají rádi knihy, a tak potřebovali opravdu velikou knihovnu. Kam ji ale umístit v tak malém domě. Odpověď přinesla chodba, kam se umístila opravdu velkolepá knihovna s knihovnickými schůdky. Nad koupelnou je pak ještě půdička, která je z těchto schůdků též přístupná.
Zaměstnání majitele také mělo výrazný podíl na podobě domu. Pracuje totiž jako úředník v lesnictví, a tak vysoké použití pohledového dřeva a zelené barvy není náhodou.

Výhledy
Dům má na prosklené části orientovány jihozápadně, a to je orientace nejvíce náchylná na přehřívání. I proto má na těchto stranách dům přesahy střechy, které jednak chrání terasu před deštěm, ale také pasivně stíní v létě, kdy slunce je vysoko. A v zimě, kdy je slunce na obzoru nízko, tak dům získává veliké množství tepla díky solárním ziskům.

Hlavní důvod k orientaci domu tímto směrem jsou ale výhledy na Brdy, hlavně vrchol Třemošná. Majitelé chtěli, pokud možno, na tento kopec vidět z každého pokoje v domě, což se podařilo.
A ačkoliv je dům přízemní, tak mírný sklon svahu umožňuje tyto výhledy naplno využít.

Co se týče prosklení, tak je až neuvěřitelné, že takto malý a skromný dům má jedno z největších rohových prosklení, která jsme kdy na dům instalovali. Rohové okno má 15 metrů.
Díky statickým možnostem CLT panelů je ale veliké prosklení bez větších příplatků. Nad tímto 15 m oknem pak probíhá konzola střechy, která není podepřena sloupem a ze statického hlediska tak bylo co vymýšlet.

Exteriér
U malého domu je vždy extrémně důležité propojení zahrady, terasy a domu samotného. U malého domu totiž potřebujete vytvořit dojem většího prostoru, než jaký tam ve skutečnosti je. Toho architekt Lukáš Pejsar dosáhl vyššími stropy a velkoformátovým prosklením. Díky tomu se nikde v domě necítíte stísněně.
V teplé polovině roku pak lze otevřít veliký HS portál a propojit zahradu přes terasu s obývacím prostorem a výrazně tak zvětšit pobytový prostor v domě.
Je to něco, co na našich domech používáme téměř vždy. Jsme národem, který miluje práci okolo domu na zahradě, grilování, hraní s dětmi, kutění a dělání ohýnků. Na všechny tyto činnosti se velmi hodí, když lze dům spojit s venkem.

Nyní je důležité zmínit, že k domům, které navrhujeme, tak většinou navrhujeme i zahradní architekturu. Dům není kompletní bez zahrady a jak zahrada bude navazovat na dům a využívat svůj potenciál může Váš život obohatit úplně novými kvalitami.

Interiér
Lukáš kromě samotné studie zpracoval i design interiéru. Děláme to tak většinou a klienti si to chválí. Architekt, který dům navrhne má často více informací a je klientovi příjemnější s ním udělat i interiér než do celé věci znovu zasvěcovat nového člověka - designéra.

Pan domácí pěstuje kaktusy, takže police na kaktusy hned u okna je jednou ze zajímavostí v interiéru.
Knihovna má schůdky, ze kterých se dosáhne na půdu i na knihovnu. Původně měla být tyč na obou stranách, ale potom, co se nainstalovala jedna strana tak majitel zjistil, že bez problému dosáhne na obě strany a tak se druhá tyč už nedělala.

Tvarosloví
Lukáš k němu říká: "Majitelé chtěli přízemní stavbu. Já zase chtěl, aby nevyčnívala z okolní zástavby. A proto jsme rychle zavrhli sedlovou střechu. S plochou střechou by dům ale zase vypadal jak krabice od bot a do tohoto místa by se nehodil, proto jsem navrhnul pultovou střechu, která sklonem kopíruje svah, na kterém dům stojí a přenáší jeho dynamiku. Tím dům do okolí nepůsobí přehnaně nápadně a lichoběžníkový profil ho opticky odlehčuje. Ačkoliv uvnitř jsou nadstandardně vysoké stropy, tak dům nepůsobí vysoký."

Překážka
Lukáš vzpomíná: "V průběhu návrhu a projekce šlo všechno hladce, jediný zádrhel, a to veliký, nastal stran požadavku úřadu, že majitel musí opravit příjezdovou cestu. Ta vede k asi 20 dalším chatkám, ale úřad chtěl vyloženě celou opravu zaplatit po našem klientovi, v jednu chvíli dokonce s novým asfaltem a veřejným osvětlením. Nakonec zvítězil selský rozum a dokázali jsme to nějak usmlouvat, ale v jednu chvíli to vypadalo, že díky tomu z celé stavby sejde. Nová cesta by stála více než dům samotný."

Zajímavost
Kromě knihovny se schůdky má dům ještě jednu skrytou zajímavost. Pod dřevěnou terasou je venkovní skladovací prostor na ovoce ze zahrady. Ovoce je tam ve speciálních úložných boxech. Řešení, které nestálo skoro nic a nahradí sklep bez nutnosti chodit po schodech.
0 comments
add comment

more buildings from 3AE s.r.o.