Spolkový dům Husova - vítězný návrh

Revitalizace městského bloku v Humpolci

Spolkový dům Husova - vítězný návrh
Spolupráce:Pavel Čánský, Martin Veřmiřovský
Address: Smetanova 59, Humpolec, Czech Republic
Investor:Město Humpolec
Contest:04/2024
Completion:2024


Spolupráce vizualizace: Nomavisu

Anotace
Propojení vzdělávací a kulturní instituce je základem vyspělé společnosti. Koexistence těchto světů se vzájemně inspiruje, motivuje i doplňuje. Oba světy jsou na sobě závislé a výrazně se ovlivňují. Je-li občanská vybavenost v harmonické symbióze, generuje potenciál pro obnovu zastaralého a nového. Kulturnost i vzdělanost vnímáme jako společnou entitu, bez níž není cesta k sebepoznání a rozvíjení se. Kulturně vzdělávací centrum vytváří podmínky pro - škola hrou; zdravé tělo, zdravý duch; bohatý je člověk, který mnoho ví apod. Moto vzájemné konektivity se line celým konceptem jako sokolská stuha, jež obepíná domy s veřejným prostranstvím. Klade důraz na transparentnost a odstraňování hmotných i duchovních bariér. Účelem není z navržených provozů vytvářet chaos, nýbrž snaha spojovat veřejný a institucionální prostor, byť by šlo jen o vizuální kontakt. Cílem je odstranit stereotypní předsudky, segregaci společensko-sociálních či věkových skupin a vytvořit podmínky pro pospolité soužití.

Průvodní zpráva
Koncept urbanistických a architektonických zásahů představuje pět témat. Analýza stávajícího stavu, očištění od zbytných nefunkčních prostor a bariér, reorganizace a rozšíření provozů, sjednocení - propojení - rovnováha, v neposlední řadě nové veřejné prostranství integrované do kulturně vzdělávacího centra. Zásadní je zmapování hodnotných částí neorenesančních objektů Společenského domu (tj. SD, bývalé Sokolovny) a Základní školy se Základní uměleckou školou (tj. ZŠ a ZUŠ, bývalá Tkalcovská škola), včetně stravovacího zařízení. V drtivé většině jsou z pohledu architektonického a společensko-historického zachována všechna uliční průčelí a fasády vyjma těch, jenž jsou orientované do vnitrobloku a v minulosti byly výrazně přetvořeny. Pozdější přístavby jsou odstraněny a původní stavby očištěny od necitlivých zásahů. Stejně tak je zlikvidována bariéra z jižní zídky, což umožní propojení rozdílných úrovní stávajícího dvorku a provozní propojky a zpřístupní vnitroblok skrze původní průchod z ulice Soukenické. Po očištění následuje rozdělení provozů do jednotlivých pater a rozšíření půdní nástavbou na stávajících konstrukcích. Spolkový dům zůstává s horizontálním i vertikálním zónováním. Pro variabilitu a nadčasovost je zásadní propojení obou objektů skrze nová komunikační jádra. Nicméně v rovnováze s požadavky zadavatele. Nejzásadnější je vytvoření veřejného prostoru – dvorany, která vtahuje kolemjdoucí do areálu a současně s nimi interaguje. Domům se proměňují dříve zapomenuté vnitroblokové fasády v plnohodnotné uliční fronty, včetně dvou štítů čekajících na definitivní dokončení po divoké socialistické asanaci. Všechna tato témata podtrhuje symbolicky sjednocující prvek reprezentovaný teracovým soklem (stuhou), obíhajícím ve stejné výšce kolem městského bloku a rozlévajícím se do víceúčelové dvorany.

Urbanismus staví na zpřístupnění, propojení a zpřehlednění. Původní provozní propojku u nákupního centra mění v regulérní ulici se šedou žulovou kostkovou dlažbou. S nadhledem je pojmenována jako Hliníkova, po postavě imaginárního rodáka, školáka, filmovými tvůrci stvořena. Propojuje Havlíčkovo náměstí s terasovitou dvoranou a rozšiřuje se do prostor s volnočasovými aktivitami. Lemuje kavárnu s klubovnou, hřiště, atrium, venkovní pódium a končí reprezentativním prostorem před Spolkovým domem. Zde je nová šedá kostková žulová dlažba, posezení z červeného teraca a restaurovaná socha “Tři generace“ na novém žulovém podstavci s vnitřním květinovým kruhem. Reminiscenci na dřívější Sokolovnu zaujímá nový červený teraco podstavec s restaurovanou fasádní bustou Miroslava Tyrše, variantně s atikovou plastikou Sokola. Obnovením historicky daného průchodu mezi ZŠ a SD vtahuje přilehlou ulici Soukenickou do centra dvorany. Svými komunikačními osami pak urbanisticky zapojuje vzdálenější ulici Rašínovu a Žižkovu.

Architektura je tvořena historizujícím slohem a jemnými zásahy do uličních fasád. Dochází dle dispozic k odstranění dílčích otvorů (okna v suterénu SD, ZŠ, ZUŠ a zrušení chodby u kuchyně), obnovení původních prvků (převýšené okno sálu, průchod mezi objekty) či vytvoření nových (chodbová okna v ZŠ, ZUŠ, jídelně, nástavba ZUŠ, kruhové okno v SD, pódium). Zcela zásadní je odstranění komunikačního jádra ZŠ, jež nevyhovuje novým provozům, kapacitám a nesplňuje normové požadavky (např. požárně bezpečností řešení). Nové jádro vzniká v místě průchodu mezi objekty a u štítu naproti nákupního centra. Odstranění jádra redefinuje architekturu domu v místě chodbového traktu a poskytuje jeho efektivnější využití. Současně uvolňuje prostor dvorany a umožňuje dokončit herní prvek zaobleného soklu. Nová nástavba svými materiály a formou nenarušuje, spíše doplňuje kompozici stávajících hmot (světlé bílé kletované omítky) a střešních rovin (světle šedé pálené tašky). Liší se strukturou a texturou materiálů (sklocementový obklad, eloxovaný hliníkový obklad). Nicméně objekty jsou světle sjednoceny a pomyslně vynášeny načervenalým podstavcem (sokl z červeného teraca). Z jedné strany výrazně dominuje na průčelí SD, na opačné straně ZŠ se pozvolně vytrácí. Z jedné strany funguje jako navigační prvek do hlavního komunikačního jádra, na další se proměňuje ve veřejný prostor.

Provoz stávajících objektů ZŠ, ZUŠ a SD je navržen tak, aby fungoval odděleně i společně. SD má hlavní nástup z ulice Smetanovy, zásobování z ulice Soukenické a vstup do hygienického zázemí z dvorany. Stávající toalety jsou z důvodu nového veřejného prostoru přemístěné do suterénu. Hlavní schodiště u vstupu je zachováno, stejně tak přístup k barům v obou patrech. Okolí barů je konstrukčně otevřeno, doplněno o výtah, wc, sklady a stolové či banketní posezení. Sál (210 os. sedících) je navržen v původní orientaci, ale může být otočen směrem k foyer a venkovnímu pódiu. Uspořádání může být klasické kukátkové, arénové či jakékoli jiné, odstranění části bočních stěn do foyer a dvorany tuto variabilitu umocňuje. Akustické řešení počítá s původně dekorovaným a tvarovaným podhledem s integrovanými akustickými panely. Dále s perforovaným a zalamovaným obkladem na stěnách, obdobně se zábradlím nového ochozu v patře. Harmonikově skládaný vstupní portál před skleněnými dveřmi je též z akustického materiálu. Foyer poskytuje několik využití. V případě obsazeného sálu může fungovat jako zázemí venkovního pódia. Systém uzavírání nabízí galerijní prostor, stejně tak v úrovni jeviště zákulisí pro účinkující či backstage. Okna zde byla záměrně nenavržena. Součástí provozu SD je zázemí herců a kanceláře v místě propojovacího krčku. Objekty ZŠ, ZUŠ, SD jsou v úrovni 2.NP a 3.NP propojeny. Ve 2.NP je navržen ochoz propojující přední a zadní část SD, současně vytváří veřejně přístupný prostor pro vizuální kontakt se sálem. Skladové prostory a depozitář jsou umístěny pod jevištěm. Zásobování bude z průjezdu nebo ulice Soukenické.
V druhém objektu zahrnující ZŠ, ZUŠ a stravovací zařízení jsou jednotlivé provozy umístěné po patrech. V přízemí je jídelna (110 os.), sklady, administrativa a všechny typy výdeje jídel (pro místní a externí školáky v jídelně, pro rozvoz v průjezdu, s jídlonosiči v atriu). Zásobování je zamýšleno vstupem a výtahem od nákupního centra nebo nákladním výtahem z průjezdu. Druhé patro slouží výhradně pro základní školu se vstupem z ulice Husovy, současně je zpřístupněné přes obě nová komunikační jádra. Umožňují vertikální propojení s jídelnou, učebnami ZUŠ, venkovním hřištěm a především s pohybovým studiem/tělocvičnou v podkroví. Třetí patro, z části podkrovní, slouží primárně ZUŠ. Zkušebna pro kapely je v těsné blízkosti jižního jádra, může být tedy nezávisle užívána veřejností. Čtvrté, celé podkrovní, je víceúčelové pohybové centrum, které slouží žákům ZŠ, variantně ZUŠ, může být z důvodu samostatného vstupu od nákupního centra využíváno širokou veřejností. Dispozice jsou navrženy tak, aby poskytovaly plnohodnotný, variabilní a moderní prostor pro výuku. Chodbové koridory jsou ve všech patrech u obou objektů záměrně umístěny směrem na jih do dvorany. A to z důvodu nepřehřívání učeben (sever, západ), setkávací a relaxační prostor, vizuální a poslechový kontakt s veřejností ve dvoraně. Střed dvorany zaujímá kavárna s víceúčelovou klubovnou (skauti, kontaktní či nízkoprahové centrum). Stavba je vzdušná, transparentní, průchozí, na střeše disponuje s víceúčelovým hřištěm a kruhovými skleněnými světlíky. Hřiště je určené pro ZŠ, veřejnost nebo oboje současně. Vytváří ideální místo pro setkávání a spojování.

Dopravní řešení a parkové úpravy vychází ze stávajících souvislostí. V maximální míře využívá a zefektivňuje parkování v přilehlých ulicích a prostranstvích. Před SD se z důvodu reprezentativního a shromažďovacího předprostoru ruší stávající parkovací stání. V areálu se nikde neparkuje, průjezdem vjíždí pouze zásobování kuchyně a SD. Ve dvoraně se nachází zatravňovací systémy, vodní prvky, květináčová zeleň a lokální travní porosty. V blízkosti vstupu do SD jsou zachovány tři vzrostlé stromy, v ose průjezdu u mateřské školky se revitalizuje stávající zeleň a posouvá parkovací stání. Na hranici mezi novou ulicí a dvoranou je navrženo veřejné osvětlení.

Etapizace jde ruku v ruce s případným efektivním průběhem přípravy realizace i provozními souvislostmi. Záměrně nové objemy nevznikají v ploše areálu, ale na stávajících konstrukcích. Důvody jsou ekonomické, provozní a prostorové. Rekonstrukce ZŠ, odstranění komunikačního jádra ZŠ, nová nástavba ZUŠ a propojovací krček lze realizovat v první etapě bez omezení provozu SD. Následuje druhá etapa, tj. rekonstrukce SD s novým propojujícím ochozem nad foyer a venkovním pódiem. V třetí etapě je odstraněna kolmá přístavba a všechny přístavky SD, aby vznikl prostor pro dvoranu s terasami a amfiteátrem. Poslední čtvrtá zahrnuje kavárnu s klubovnou a víceúčelové hřiště.

Konstrukční a energetická řešení mají za cíl být nákladově úsporná a k životnímu prostředí šetrná. Nástavbu ZUŠ i podkroví pohybového centra tvoří konstrukce z lepených vazníků s certifikací FSC. Fasádu nástavby tvoří dvouplášťové strukturálního zasklení a zalamovaný perforovaný plech z eloxovaného hliníku. Veškeré nové zásahy jsou akcentovány obkladem z bílého sklocementu nebo eloxovaného hliníku. Domy z důvodu nezateplení disponují tepelnými čerpadly s hloubkovými vrty, rekuperací pro komfortní a stabilní prostředí v sálech, odpadní rekuperací pro zpětné využití tepla a novými střešními plochami pro FVE a solární panely. Žulová kostková dlažba, vodní prvky, zatravňovací systémy, květináčová zeleň a lokální travní porosty vytváří přívětivé mikroklima v prostoru dvorany a na jižních fasádách objektů. Odvodňovací systém ze střech a z pochozích povrchů shromažďuje dešťové srážky v retenční nádrži, umístěné pod stromem vyrábějící vodní mlhu.
studio AEIOU
0 comments
add comment

more buildings from studio AEIOU