Aero Cinema, until recently hidden in the type of inner block typical for the Žižkov neighborhood, is one of Prague's oldest art movie houses. The newly reconstructed entrance space literally drags you in to consume extraordinary films and cultural experiences. Aero is a cinema where you'll levitate.
Náš návrh na rekonstrukci kina Aero vycházel z poněkud neobvyklého zadání. Již existující projekt rekonstrukce vstupních prostor jsme měli upravit tak, aby návrh více souzněl s kontextem místa a odpovídal charakteru klubového kina. Snažili jsme se prostor co nejvíce otevřít veřejnosti, zkultivovat jej, vytvořit dostatečné plochy pro vystavování plakátů, a předejít tak nevhodnému výlepu.
Do kina se vstupuje přes průchod činžovního domu, který jsme se snažili upravit tak, aby se přiblížil charakteru otevřené městské pasáže. Dřevěná dvoukřídlá vrata průchodu z původního projektu jsme nahradili skládacími ocelovými prosklenými vraty, což umožňuje úplné otevření pasáže, prosklení zároveň může sloužit i pro vystavování plakátů. Nadsvětlíky těchto dveří jsou rovněž prosklené. Namísto cetrisových obkladů s nízkými vitrínami jsme podél stěn umístili vysoké ocelové výkladce pro plakáty a na strop kovový podhled s prořezanými rafickými názvy filmů. Lemování stěn vitránami a podhled zároveň řeší i požadované zateplení průchodu. Na podlahu jsme namísto požadované žuly použili klasické lité terazzo. Osvětlení pasáže jsme navrhli jako nepřímé, ve výkladcích a nad pohledem.
Vstupní schodiště na dvorek a požadovaný kryt na popelnice jsme se snažili tvarově zgeometrizovat a upravit tak, aby byly v souladu s řešením kina umístěného ve dvoře. Namísto kombinace polykarbonátu, žulových desek a oceli bylo vše nově navrženo v pohledovém betonu. Bohužel se dodavateli stavby nepodařilo provést pohledové betony tak, aby mohly zůstat pohledové, a válec byl provizorně omítnut. V dohledné době by měly být provedeny úpravy těchto povrchů z umělého kamene.
Na dvorku jsme zcela zrušili navrhované dřevěné květináče a stojací lampy a relativně malý dvorek jsme pojednali jako jednu nečleněnou plochu. Požadovanou betonovou dlažbu jsme navrhli v nejmenším čtvercovém formátu a v nejtmavší barevnosti. Povrch je dělen rastrem světlých kostek odkazujících na signalizaci letištních ranvejí. Tomu také odpovídá použití zavěšených žlutých a červených žárovek, které se využívají pro slavnostní nasvícení dvora.
Nový světelný poutař s nápisem KINO na fasádě činžovního domu vychází ve své podobě z původního tvarosloví. Nad vstupem do pasáže visí nové neonové logo kina.