Galerii Jaroslava Fragnera v Praze povede urbanistka Karolína Plášková

Publisher
ČTK
29.12.2022 18:35
Czech Republic

Prague

Praha – Pražskou Galerii Jaroslava Fragnera zaměřenou na prezentaci architektury povede od ledna 2023 nová ředitelka Karolína Plášková. V tiskové zprávě to dnes uvedla Kateřina Veselá, mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze, kterému budova galerie na Betlémském náměstí patří. Plášková slibuje, že projekty v galerii budou mít dlouhodobější charakter a budou fungovat jako tematický rámec pro doprovodný program i budování celé komunity se zájmem o architekturu.


Galerie funguje v areálu Betlémské kaple od 50. let minulého století. V roce 2020 budovu s galerií koupilo od Nadace české architektury (NČA) ČVUT. V polovině roku 2022 se konalo výběrové řízení na nového ředitele galerie, komise složená ze zástupců ČVUT a nezávislých odborníků vybrala právě Pláškovou. Ta se v posledních dvou letech podílela mimo jiné na výstavním programu v brněnské galerii architektury pod hlavičkou Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně.

"S ohledem na systém financování kultury a personální a ekologickou udržitelnost nedává smysl vytvářet tlak na kvantitativní produkci. Galerie představí čtyři až pět koncepčních výstav ročně, s pestrým doprovodným programem různých formátů – přednášky, diskuse, sympozia, workshopy, promítání filmů, případně publikace," uvedla Plášková.

Na rok 2023 je naplánováno představení významu a proměn areálu Betlémské kaple a diskuse o vystavování architektury, výstava s názvem Architektura jako práce o pracovních podmínkách, projekt o bydlení v Praze, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem výstava o památkové ochraně pražské poválečné architektury a nakonec výstava vybraná mezinárodní porotou na základě otevřené výzvy.

Nová ředitelka galerie je urbanistka a kurátorka. Studovala architekturu v Brně, ve Vaduzu a Vídni a obor Social Design – Arts as Urban Innovation ve Vídni. Podílela se na organizaci řady kulturních akcí spojených s architekturou a urbanismem, například Dne architektury v rámci Evropského hlavního města kultury v Plzni (2015), festivalu urbanize! ve Vídni (2016) nebo mezinárodní konference Plán pro Brno (2017).

V rámci projektu Drazí architekti… otevřela v Česku diskusi na téma etiky a pracovních podmínek v architektuře. V letech 2019 a 2020 spolupracovala s brněnskou fakultou architektury a galerií architektury na mezinárodním přednáškovém cyklu – o vzdělávání v architektuře a o nerůstu.

Nákupem objektu galerie v roce 2020 se areál sjednotil pod ČVUT, hlavním cílem je vytvoření kulturního prostoru v historickém centru Prahy. Kromě galerie architektury má být výhledově v areálu informační centrum ČVUT s kavárnou a v historickém podzemí gastronomické zařízení. Na přelomu roku předá prostor současný nájemník a následovat bude rekonstrukce prostor, což si vyžádá krátké uzavření galerie pro veřejnost, uvedla škola.
0 comments
add comment

Related articles