České Budějovice - Po několika měsících mohou ode dneška lidé opět využívat příjezdovou halu českobudějovického vlakového nádraží. Mimo provoz byla kvůli opravě. Šlo o část projektu komplexní rekonstrukce českobudějovického nádraží, která bude stát téměř 900 milionů korun, začala v roce 2020 a skončí letos. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Friebová.
"Rekonstrukce budovy nádraží v Českých Budějovicích postoupila natolik, že nyní můžeme otevřít dokončenou příjezdovou halu. Pro cestující se tím zjednoduší příchod k vlakům, navíc zde najdou alespoň základní nabídku služeb. Stavbaři se teď zaměří na zbývající část budovy," uvedl ředitel SŽ Jiří Svoboda.
V roce 2024 Správa železnic ještě odstraní provizorní pokladny a WC, upraví také některé venkovní plochy. Do příjezdové haly budou dva vchody, nyní je jeden. Druhý bude z příchodu z Lannovy třídy. Správa železnic tím chce navázat na zvyky z řady jiných měst, kdy východ z nádraží směřuje přímo na hlavní třídu. V Českých Budějovicích je to právě pěší zóna Lannova.
Oprava historické budovy vlakového nádraží začala v červnu 2020. V centrální části nádraží je opravená fasáda, sochařská výzdoba, firmy dokončují práce na střeše. Obnovují štukovou výzdobu, opravují vnitřní omítky haly, restaurují erby a mozaiky.
Historie budovy sahá do roku 1868. Stavbaři museli zachovat její původní vzhled. Budovu opravuje sdružení firem Metrostav, Edikt a Avers. Nádraží v Českých Budějovicích, jehož budova je památkově chráněná, patří k vytíženým. Procházejí jím i tisíce turistů, kteří míří na Šumavu a Lipno nebo jedou splouvat Vltavu. Díky modernizaci čtvrtého koridoru se zkracuje doba cesty do Prahy. Expresy teď zvládnou zhruba 150 kilometrů dlouhou trasu za hodinu a 40 minut, což je o 40 minut kratší čas než před pár lety. V budoucnu by se cesta vlakem z Prahy do Českých Budějovic měla zkrátit na 90 minut.