MMR zvrátilo kladné stanovisko magistrátu k úpravám okolí Intercontinentalu

Publisher
ČTK
10.06.2022 07:25
Czech Republic

Prague

Praha – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zvrátilo kladné závazné stanovisko, které původně vydal pražský magistrát k plánova- ným úpravám okolí hotelu Intercontinental v Pařížské ulici. Záměr podle ministerstva není v souladu s územním plánem, takže jej není možné povolit. Úpravy, které chystají majitelé hotelu, zahrnují novostavbu na přilehlé piazzettě, která čelí kritice a které se týkala odvolání, na základě kterých MMR rozhodlo. Podle zástupce majitelů Jakuba Dyby je rozhodnutí zjevně nezákonné a zcela zmatečné.


Projekt získal loni nepravomocné územní rozhodnutí, proti kterému dorazila řada odvolání. Odvolal se i pražský magistrát. Hlavním terčem kritiky se stala plánovaná prosklená komerční budova na rohu Pařížské a Bílkovy ulice nazývaná Brand Store. Část námitek uváděla, že magistrátní odbor územního rozvoje náměstí ve svém kladném stanovisku nesprávně označil za transformační území, čímž odůvodnil přípustnost zástavby.

MMR těmto námitkám dalo za pravdu a původní kladné stanovisko změnilo na záporné. Bez kladného závazného stanoviska nemůže investor, kterým je fond R2G podnikatelů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše, získat územní rozhodnutí. Ministerstvo zároveň uvedlo, že plánovanou budovu vzhledem k její velikosti a funkci nelze považovat za "drobné obchodní zařízení a služby sloužící pro provoz a obsluhu veřejných prostranství".

Podle Dyby rozhodnutí znamená krok zpět. "Stanovisko MMR, které poukazuje na nekonzistentní metodiku v posuzování typů území, je zjevně nezákonné a zcela zmatečné. Je to krok zpět a fakticky znamená prodloužení období, kdy bude oblast konce Pařížské třídy v neutěšeném stavu," uvedl. Dodal, že projekt úprav vzešel z mezinárodní architektonické soutěže, přinese pracovní místa, ekonomické oživení a má podporu odborníků.

Upravené náměstí Miloše Formana má být podle Dyby na rozdíl od nynějšího stavu příjemným veřejným prostranstvím se vzrostlými stromy a nový objekt má zabírat jen 8,5 procenta jeho plochy. "Zakonzervování celého projektu, které rozhodnutí ministerstva předjímá, důrazně odmítáme. Vzniknou výrazné škody v oblasti ekonomiky města, společenského života, cestovního ruchu a nám jako investorovi projektu," zakončil. Majitelé již loni začali rekonstruovat hotel, který se má pod značkou Fairmont znovu otevřít na konci příštího roku.

Fond R2G hotel vlastní od roku 2019, ve stejném roce majitelé představili svoje plány úprav vzešlé z architektonické soutěže. V té uspěla česká kancelář TaK Architects v čele s architektem Markem Tichým. Úpravy počítají s vybudováním prostranství, které propojí Bílkovu ulici až po Dvořákovo nábřeží. Kromě budovy na piazzettě mají vzniknout i další před hotelem v Pařížské ulici. V plánu je také vybudování podchodu na náplavku a lávky na náměstí Curieových.

Hotel InterContinental vznikal v brutalistním stylu mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu a patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města. Ministerstvo kultury nicméně loni neschválilo jeho zařazení mezi památkově chráněné budovy.
5 comments
add comment
Subject
Author
Date
To je na povídku
Vích
10.06.22 12:22
souhlas s panem Víchem
Jiří Krempl
11.06.22 05:01
Také jsem tomu rád.
robert
13.06.22 09:28
Zastupitelstvo Prahy 1
Vích
17.06.22 09:50
Steblo mezinarodni souteze
Dr. Lusciniol
19.12.24 06:36
show all comments

Related articles