Příprava nového územního plánu Liberce nabrala další zpoždění

Source
Marek Kuntoš
Publisher
ČTK
21.11.2016 13:55
Czech Republic

Liberec

Liberec - Příprava územního plánu Liberce nabrala další zpoždění. Důvodem jsou dohodovací řízení s krajským úřadem a dalšími dotčenými orgány. Nový územní plán tak bude mít město nejdřív v říjnu 2017. ČTK to řekla náměstkyně primátora Karolína Hrbková (Změna pro Liberec).


Na vytvoření územního plánu pracuje radnice od roku 2007, platnost současného skončí v roce 2020. Podle původního harmonogramu měl být územní plán schválený loni. Vedení radnice vzešlé z komunálních voleb v roce 2014 se ale rozhodlo předchozí návrh přepracovat s cílem schválit ho nejpozději do konce června 2017. To se ale kvůli dohodovacímu řízení nepodaří.

Podle Hrbkové by při standardním procesu dostali zastupitelé územní plán ke schválení v březnu či dubnu 2018. Vedení města se proto rozhodlo, že Hrbková připraví variantu s rychlejším postupem. "Musíme změnit některé postupy na radnici tak, abychom maximum času, které máme k dispozici, efektivně využili na vytváření územního plánu," řekla Hrbková. Rychlejší variantu ještě musí dopracovat. Měla by umožnit schválení územního plánu na podzim příštího roku.

V dohodovacím řízení se podle Hrbkové řešil způsob napojení průmyslové zóny Jih, rozšíření rušné křižovatky ulic Klášterní a Jablonecká v centru nebo využití ploch v aktivní záplavové zóně. Aktualizovat se také musela územní energetická koncepce.

Přípravu územního plánu opozice kritizuje, a to nejen kvůli délce projednávání. Poukazuje třeba na nedostatek volných ploch pro průmysl. Podle norem by měl mít Liberce k dispozici minimálně 800 hektarů, v návrhu se ale počítá s 500 hektary. Radnice argumentuje tím, že zamýšlené rozvojové plochy na okraji města musely ustoupit ochraně životního prostředí, třeba v Machníně. "Bohužel jsme narazili na nesouhlas dotčených orgánů. Záležitost by muselo po odvolání řešit ministerstvo a to je běh na dlouhou trať," uvedla již dříve Hrbková. Opozici se nelíbí ani to, že některé plochy pro průmysl jsou v místech určených i pro bydlení, třeba v Karlinkách nebo Růžodolu. Nesouhlasí ani s tím, že oproti předchozímu návrhu je ploch pro bydlení méně, zejména pro výstavbu rodinných domů.

K územnímu plánu, jenž bude řešit rozvoj stotisícového města v příštích 20 až 30 letech, se bude moci ještě jednou vyjádřit veřejnost. Radnice původně předpokládala, že to bude letos. Kvůli zpoždění to ale bude podle Hrbkové nejspíš v červnu příštího roku.
0 comments
add comment

Related articles