Soutěž na obnovu Bečova zná vítěze, zpřístupní se v roce 2015

Publisher
ČTK
10.12.2012 21:55
Czech Republic

Prague

MCA atelier

Praha - Architektonickou soutěž na obnovu středověkého hradu Bečova nad Teplou vyhrála pražská kancelář MCA atelier. Významná památka ve správě státu se obnovuje dlouhodobě, soutěž byla na celkové řešení záchrany a využití dosud nepřístupné části areálu horního hradu. Výsledky dnes oznámili zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ).

    Architektonická soutěž je součástí projektu Bečov nad Teplou - příkladná obnova hradu a přilehlých objektů pro prezentaci památkové péče formou vzdělávacích programů. Jeho cílem je nejen příkladná památková obnova a zpřístupnění hradu, ale také vlastní realizace. Hrady a zámky ve správě NPÚ jsou totiž podle památkářů ideálními modelovými pracovišti, na kterých je možné experimentálně odborné ověřovat postupy a procesy.
    Do soutěže se přihlásilo 16 návrhů, šest z nich porota vyřadila kvůli porušení podmínek. Posuzovala se především komplexní architektonická kvalita návrhů, naplnění principů současné ochrany památek a respektu k autenticitě. Porota ale přihlížela i k ekonomické stránce a zohlednila provozně bezpečnostní parametry.
    Od 16. ledna do 17. února se v Národním technickém muzeu bude konat společná výstava NPÚ a NTM, která kromě soutěžních návrhů představí také nerealizované návrhy význačných českých architektů 19. a 20. století.
    Záchrana a obnova hradu a zámku Bečov bude ukončena v roce 2015 zpřístupněním celého areálu. Podle dřívějších informací má stát zhruba 94,5 milionu korun. V plánu je nyní mimo jiné rekonstrukce Pluhovských domů v areálu horního zámku. Právě tam se přemístí po dokončení oprav rozšířená expozice relikviáře svatého Maura, která je nyní v dolní zámecké budově. Z té zase vznikne klasická expozice s ukázkami dobových interiérů a mobiliáře.
    Bečovský hrad z první poloviny 14. století je unikátním dokladem historické architektury - nebyl ani v době renesance ani baroka přestavěn, jak bylo zvykem, zachoval se tedy prakticky v původní podobě.
0 comments
add comment

Related articles