V Děčíně odhalili pomník Jana Palacha a Jana Zajíce od architekta Vávry

Publisher
ČTK
17.01.2024 07:35
Czech Republic

Děčín

Děčín – V Děčíně před evangelickým kostelem na Teplické ulici dnes vpod- večer odhalili pomník Jana Palacha a Jana Zajíce od architekta a herce Davida Vávry. Učinili tak symbolicky v den 55. výročí Palachova činu. Pomník dostal název Světlo pro Děčín a je jedním z mála určených Palachovi a Zajícovi. Architekt ho navrhl tak, aby byl osvětlený a interaktivní. Studenty znázorňují rovněž světélkující otisky dlaní.


Architekt původně zamýšlel, že na vrchol artefaktu umístí symbol srdce nebo plamenu, nakonec zvítězila hvězda. "Oni tady neumřeli ani se tady nenarodili. Tady máme pozitivní odkaz toho, že máme svobodu. Říkal jsem si, že ta hvězda je nakonec víc, protože svítí a nezabýváme se tím utrpením," sdělil novinářům Vávra. Pomník tvoří sklo uložené do kovového materiálu. Architekt prozradil, že při vytváření pomníku metodou, kdy se na sebe vrství různobarevná skla, se pořezal. Kapky krve na díle zůstaly, podle něj jde o symbolické stopy.

Otisky rukou podle Vávry poskytla Palachova neteř Andrea Palachová a Zajícova sestra Marta Janasová. Při zmáčknutí dlaně Palachové se pomník rozsvítí červeně, při zatlačení na dlaň Janasové modře. Pomník je bílý, barvy tak vytvoří trikoloru.

U příležitosti odhalení pomníku zazněla z úst písničkáře Bohdana Mikoláška jeho píseň, po které se netleská - Ticho. Po ní zhruba 300 příchozích uctilo minutou ticha památku obou studentů. "V době, kdy se zavíralo za slovo, zapomněli udělat paragraf na to vás zavřít, bejt ticho a koukat se zpříma," řekl dnes novinářům Mikolášek, který protestsong složil po Palachově sebeobětování. V té době mu bylo také 20 let.

V kostele následně promluvil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), jenž ocenil, že pomník vznikl v místě, s nímž studenti nejsou nijak spojeni. "Lidé, a není jich mezi námi málo, dokáží dělat věci, které zdánlivě nemají logiku nebo nemají smysl, protože nemají s tím místem zdánlivě spojení, ale to vlastně není pravda. To, po čem volal Jan Palach, potřebujeme ke spokojenému životu všichni," řekl Vystrčil. Vytvořit pomník v Děčíně inicioval Pavel Randák, který dnes ČTK řekl, že se v Děčíně Palachův čin každoročně připomíná řadu let.

Jan Palach se před 55 lety upálil na pražském Václavském náměstí. Svým činem chtěl probudit národ z rezignace a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel na následky těžkých popálenin tři dny po svém činu, 19. ledna 1969. Další student, Jan Zajíc, se po Palachově vzoru upálil na protest proti normalizaci 25. února 1969.

O činech studentů představitelé komunistického Československa i média 20 let mlčeli. Pietní akt ke 20. výročí Palachovy smrti v lednu 1989 se nečekaně změnil v silnou protestní akci proti režimu. Tisíce lidí se nebály opakovaně projevit nespokojenost a riskovaly tvrdý zásah pořádkových sil. O několik měsíců později totalitní režim padl. Od roku 2014 je 16. leden v Česku významným dnem.

Palachův odkaz si dnes připomínali lidé na řadě míst v Česku, zejména v Praze.
0 comments
add comment