Ve Frýdku-Místku začala dvouletá rekonstrukce baziliky


Frýdek-Místek - Ve Frýdku-Místku začala dvouletá rekonstrukce baziliky Navštívení Panny Marie téměř za 50 milionů korun. Revitalizace čeká celý interiér chrámu, v němž se budou například opravovat omítky, elektroinstalace či varhany. Významnou součástí bude kompletní rekonstrukce krypty, která bude po dokončení trvale zpřístupněna návštěvníkům. Bazilika se téměř na dva roky uzavírá, po opravě se má otevřít 1. května 2026. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru dotačních projektů a církevní turistiky ostravsko-opavského biskupství Miroslav Přikryl.


"Bude provedena celá nová výmalba baziliky, kdy dojde ke změně barevnosti ze současné žlutobílé kombinace na starorůžovou, šedou a bílou v kombinaci se zlacením. Budou restaurovány ochozy balkonu, korintské hlavice. Bude restaurován také varhanní stroj, který má problémy se vzduchovým hospodářstvím. Bude opravena kaple Svatého Kříže včetně restaurování oltáře," řekl Přikryl.

V bazilice vznikne jakási recepce pro průvodce a nový vstupní objekt do krypty. Podzemí bude upraveno podle návrhu frýdecko-místeckého rodáka, architekta Marka Štěpána. "Bude odstraněna betonová dlažba, budou opravovány rozpadající se cihly, které tvoří klenby v kryptě, budou odstraněny skleněné přepážky, které tam brání pohybu vzduchu a lepšímu větrání, budou ošetřeny ostatky, které jsou uloženy v kryptě," řekl Přikryl.

V kryptě frýdecké baziliky jsou uloženy ostatky kněžích a šlechticů z rodu Pražmů a také poutníků, kteří se v roce 1750 utopili v rozvodněné řece Ostravici. Díky rekonstrukci se obnoví původní odvětrávací systém, který bude v kryptě opět zajišťovat stálé klimatické podmínky. Ostatky pak budou uloženy důstojněji než dosud.

Na opravu baziliky přispějí přibližně 34 miliony korun evropské dotace, Moravskoslezský kraj dá pět milionů a město Frýdek-Místek čtyři miliony korun. Zbývajících 5,6 milionu korun chce farnost získat prostřednictvím veřejné sbírky.

O prázdninách obyvatelé města získají na baziliku zcela nový pohled. Společnost Marlenka international, jež loni koupila areál bývalé Lembergerovy továrny, v něm nechá zbourat komín, který ve výhledu na chrám při pohledu z Místku zaclání.

"Průmyslový komín, který vznikl v 70. letech v bývalých továrnách Slezanu na Hálkově ulici, byl postaven tak, aby vlastně zastínil dominantu města, aby zakryl baziliku od příjezdu od Ostravy a od Olomouce původními příjezdovými komunikacemi," řekl frýdecko-místecký primátor Petr Korč (Naše Město F-M). Po zbourání komínu se tak podle něj městu vrátí přirozené panorama a bazilika se opět stane jeho dominantou.

Majitel Marlenky Gevorg Avetisjan řekl, že komín se bude bourat postupně. Demolice začne 21. srpna a měla by trvat nanejvýš dva týdny. Přijde to téměř na tři miliony korun.

Frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie je nejvýznačnějším poutním místem české části Slezska. Vděčí za to soše Panny Marie, kterou tam podle pověsti našli v polovině 17. století dělníci při kopání hlíny. Podle jiných pramenů ji však dal vytesat hrabě František Eusebius z Oppersdorfu.

Socha se stala předmětem mariánského kultu. V roce 1706 pro ni byla postavena dřevěná kaple, která však náporu poutníků brzy přestala stačit, a tak byl místo ní vystavěn velkolepý chrám, jenž byl vysvěcen 13. května 1759. Zcela dokončen byl ale až v roce 1777. Areál chrámu doplňuje křížová cesta ve formě 14 kapliček rozmístěných ve tvaru široké podkovy. V srpnu 1999 papež Jan Pavel II. povýšil chrám na baziliku minor. Od roku 2018 je areál národní kulturní památkou.
0 comments
add comment

Related articles