Praha - Ze soutěžního dialogu k pražskému hlavnímu nádraží vyplynulo, že zásadním problémem nádraží a celé lokality je parkoviště na střeše nové odbavovací haly. V dnešní diskusi k návrhu přeměny nádraží a jeho okolí pořádané Českou komorou architektů (ČKA) to řekl předseda hodnotící komise soutěže, architekt Jaroslav Wertig. Vítězný návrh dánského studia Henning Larsen Architects čelí kritice z řad veřejnosti a některých odborníků.
Soutěž pořádala Správa železnic (SŽ), pražský magistrát a dopravní podnik hlavního města. Týkala se nové odbavovací haly, Vrchlického sadů a plánované tramvajové trati z Vinohradské třídy kolem nádraží do Bolzanovy ulice. Měla podobu takzvaného soutěžního dialogu za účasti odborníků a zástupců různých institucí.
Kritikům vítězného návrhu se nelíbí zejména záměr zbourat část haly, na jejíž střeše se nachází parkoviště u magistrály. Právě řešení parkoviště se však při soutěži podle Wertiga ukázalo jako zásadní. "Ta úloha vlastně, tak jak na ni jednotliví soutěžící reagovali, prokázala to, že problémem celého toho území je existence toho parkoviště. A na tom se vlastně lámaly ty jednotlivé různé pohledy, co s tím parkovištěm udělat," řekl architekt.
Dodal, že kdyby mu někdo na začátku dialogu řekl, že se bude odstraňovat střecha nové haly, tak by mu nevěřil. "Takže já chápu, proč je ta diskuse tak vzrušená," řekl. Nejde však podle něj o neuvážené rozhodnutí plynoucí z momentálního nápadu, ale výsledek nějaké cesty a procesu.
Proti návrhu vznikla on-line petice požadující zejména zachování celé haly, která je podle petentů cennou stavbou architektury 70. let. Po prezentaci vítězného návrhu se do věci vložili památkáři, podle kterých se na halu vztahuje památková ochrana historické Fantovy budovy. Definitivní závěr o památkové ochraně zatím nepadl a organizátoři soutěže se o něj přou s Národním památkovým ústavem (NPÚ).
Právní zajištění soutěže měla na starosti advokátní kancelář Havel & Partners. Jeden z jejích partnerů Josef Hlavička v dnešní diskusi řekl, že památková ochrana haly z pohledu přípravy projektu vlastně není tak podstatná. Stejně podle něj bude s ohledem na umístění nádraží v pražské památkové rezervaci nutné získat povolení památkářů a i do kulturních památek se dá podle zákona zasahovat.
Jakub Hendrych z městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) uvedl, že cílem dialogu bylo sjednotit různé projekty do jednotného návrhu. Dodal, že kdyby měli zadavatelé soutěže předem informaci o památkové ochraně haly, pravděpodobně by pro ni zvolili cestu samostatné architektonické soutěže. "My jsme to ale opravdu nevěděli," řekl.
Právě komplexní spojení všech tří záměrů bylo prioritou i pro architekty vítězného týmu. Greta Tiedje z Henning Larsen Architects řekla, že za hlavní výzvy její tým považoval nevyužitý potenciál parku, absenci jeho propojení s halou a chybějící spojení s Fantovou budovou. "Naším cílem bylo vytvořit nová propojení," řekla.
Výrazným prvkem návrhu je dřevěné zastřešení, které bude zakrývat prostor od magistrály až po plánovanou tramvajovou zastávku ve Vrchlického sadech. Další člen autorského týmu Mikkel Breck uvedl, že sloupy zastřešení navazují na secesní oblouky Fantovy budovy a celý prostor má být otevřený a plný denního světla. Dodal, že odstraněním obchodů v horní části haly, která zůstane zachována, by měl být zajištěn dostatečný prostor pro čekání. Pokud by se ukázalo, že je nutné přidat další, tak podle něj existují způsoby, jak to učinit.