Bartoš: Poplatky za budování studní a domácích čističek se mají snížit

Vložil
ČTK
04.07.2024 11:35
Jihlava

Jihlava – Poplatky za budování studní a domácích čističek odpadních vod by se měly snížit. Nový stavební zákon platný jen několik dní zvýšil poplatky u těchto malých staveb z 300 korun na 10.000 Kč. Novinářům to dnes v Jihlavě řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.


Ke změně bude podle něj nutná úprava legislativy týkající se stavebního procesu, například zákona o obnovitelných zdrojích. Nedává smysl, aby byly malé a jednoduché vodní stavby zpoplatněné stejně jako stavby složitější, uvedl Bartoš.

Místo v kategorii obecných staveb by měly být studny a čističky v kategorii staveb jednoduchých. "Je to věc, která procházela sněmovnou a nikdo si toho asi v danou chvíli nevšiml, protože hlasy pro stavební zákon dala i opozice – SPD a ANO. My zjednáváme nápravu. Jakmile bude nějaký nosič, což může být další balíček zákonů o obnovitelných zdrojích, ale i nějaký jiný, který sahá do stavebního zákona - protože nechceme dělat přílepky – tak se to dá udělat. Může to být i nějaká rychlá novela,“ řekl Bartoš.

Pokles poplatku, který by podle něj mohla Sněmovna schválit ještě letos, bude výrazný, dodal. Přesnou výši neuvedl. "U čističek odpadních vod jde podle mě o veřejný zájem a ten poplatek by měl být co nejnižší. Nedokážu říct, zda bude 1000 korun nebo 300 korun. Každopádně to jsou věci, které bychom měli občanům zpřístupnit a jít jim v tom naproti," řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek po jednání s ministrem.

Bartoš dnes navštívil Vysočinu kvůli nedávnému zavedení digitalizovaného stavebního řízení, které se neobešlo bez problémů a výpadků. Úředníci by podle Schreka uvítali podrobnější manuál, jak mají stavební řízení vést, intenzivnější školení a správné stanovení rolí v digitálním systém pro úředníky a dotčené orgány. Krajský odbor územního plánování a stavebního úřadu zatím v novém systému neobdržel žádné podání.

Nový stavební zákon začal platit v pondělí 1. července pro všechny typy staveb. Norma například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Stavební úřady budou samy obesílat ostatní úřady a získají jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka. Nastaveny také budou lhůty pro vyřízení povolení a zákon zavádí nové rozdělení staveb. Povolení některých staveb od začátku prázdnin zdražila, což se týká právě studní, malých čističek nebo garáží.

Úřady a stavebníci mají při stavebním řízení komunikovat v propojených systémech – Portálu stavebníka pro občany a Informačním systému stavebního řízení pro úředníky.

V prvních dnech se provoz systému neobešel bez obtíží. Systémy bude ministerstvo pro místní rozvoj v několikadenních odstupech postupně opravovat a doplňovat o další funkce.

Zatím na Portálu stavebníka uživatelé podle Bartoše rozpracovali 2500 žádostí o povolení a 284 jich podali. Celkem ministerstvo eviduje 8000 přihlášení do nového systému stavební správy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články