Brno – Masarykova univerzita v Brně získala stavební povolení na projekt MUNI BioPharma Hub za přibližně 2,5 miliardy korun. Vzápětí vypsala veřejnou zakázku na generálního dodavatele stavby. Výstavba nové budovy v Univerzitním kampusu v Bohunicích by měla začít letos v srpnu, provoz by mohl být spuštěn v polovině roku 2026, uvedl v tiskové zprávě mluvčí univerzity Radim Sajbot.
Strategický projekt představuje spojení moderních výukových prostor farmaceutické fakulty a výzkumné infrastruktury Preklinického centra a Centra molekulární medicíny. Budova bude poskytovat zázemí také pro vědeckou výchovu ve farmakologickém či biomedicínském výzkumu. Na šesti patrech a 13.500 m² budoucího MUNI BioPharma Hubu najdou studenti i pedagogové moderní prostory pro vzdělávací i výzkumnou činnost. Farmaceutická fakulta se přiblíží lékařské a přírodovědecké fakultě či výzkumnému centru CEITEC, čímž bude podpořený prostor pro mezifakultní spolupráci, sdílení výzkumných poznatků a technologického vybavení.
V podzemních prostorách nové budovy jsou plánované laboratoře, které umožní proces správné výrobní praxe v lékových formách. Fakulta tak bude schopná vyrábět menší certifikované šarže léků pro spolupracující farmaceutické společnosti či další partnery. Studenti navíc již při studiu získají zkušenost s výrobou léků.
"V současnosti taková možnost výroby malých šarží v tuzemsku i širokém okolí chybí. Věříme, že by to ve výsledku mohlo vést k intenzivnějšímu vývoji léků, což by mohlo přispět k lékové soběstačnosti Česka i dalších států EU," řekl děkan farmaceutické fakulty David Vetchý. Fakulta díky novým prostorám nabídne také nové studijní programy reagující na aktuální situaci na trhu práce a do prvních ročníků přijme větší počet studentů, než tomu bylo dosud.
Univerzita nyní připravuje projektovou dokumentaci. Velký důraz klade na udržitelnost, aby vznikl energeticky šetrný objekt. "Počítáme například se světlíky propouštějícími dovnitř co nejvíce denního světla, s výrobou vlastní elektřiny prostřednictvím fotovoltaických panelů či zpětným využíváním tepla z datového centra. MUNI BioPharma Hub bude také využívat teplo z 53 geotermálních vrtů pod objektem a samozřejmostí je nádrž zadržující dešťovou vodu sloužící ke splachování či dalšímu zavlažování. Chybět nebude ani pnoucí vegetace na střechách," doplnil ředitel strategického rozvojového projektu MU 2021+ David Póč.