Praha – Nová budova mateřské školy Vokovická v Praze 6 pro sto dětí by se mohla stavět v letech 2021 a 2022. Objekt nahradí jednu ze stávajících budov, která je ve špatném technickém stavu. Kapacita školky tak vzroste na 150 dětí. Celkové náklady na demolici stávajícího a výstavu nového pavilonu včetně projektové dokumentace jsou odhadovány na 75 milionů korun. ČTK to dnes sdělila radní Prahy 6 Marie Kubíková (ODS).
"V současnosti je celkový stavebně technický stav budovy neutěšený, stálé opravy a stavební zásahy nerentabilní. Z těchto důvodů je například nástavba nerealizovatelná a rekonstrukce rovná se výstavbě nového objektu," uvedla radní.
Výběrové řízení na zhotovitele stavby by podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka mohlo být vyhlášeno v první polovině roku 2021. Určení termínu záleží na výsledku odvolacích řízení občanů městské části proti současné podobě stavby, jejímiž autory jsou architekti Štěpán Matoušek, Theresa Kjellberg a Martin Beneš.
Kritici projektu upozorňují na nadbytečné kácení zeleně v areálu či plánované umístění trafostanice do areálu školky. Vyplývá to z interpelace předsedkyně Spolku rodičů pro MŠ Vokovická Jany Večerníkové, přednesené loni na zasedání zastupitelstva Prahy 6. Podle Kubíkové byly sporné body s občany řešeny na společném setkání a byly dohodnuty úpravy projektu.
"Informace o umístění trafostanice přímo v areálu MŠ není pravdivá, ze současného pozemku bude vyčleněno asi 16,2 metru čtverečních, které budou mimo oplocení MŠ, a bude samostatně přístupné z ulice," dodala. Odvolání občanů však podle Šrámka zatím staženo nebylo.
Celkové náklady na demolici stávajícího a výstavu nového pavilonu včetně projektové dokumentace jsou podle radní pro školství v Praze 6 odhadované na 75 milionů. Městská část na investiční akci obdržela dotaci od hlavního města 14 milionů korun.
Praha 6 do školství podle schváleného rozpočtu na rok 2020 investuje 245 milionů korun. Na stavbu mateřské školy Vokovická je letos vyčleněno 15 milionů.
Současná podoba budovy trojtřídní MŠ Vokovická vznikala ve 30. a 40. letech 20. století. Podle radní nebyl původně objekt určený pro školství.
V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských škol. Poslední dobou mají nedostatek míst hlavně okrajové části metropole. Školky a základní školy zřizují městské části, zatímco střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy má na starosti magistrát.