Muzeum v Říčanech u Prahy plánuje rozšíření

Vložil
ČTK
15.11.2023 07:30
Říčany u Prahy – Muzeum v Říčanech u Prahy plánuje rozšíření. Na pozemku mezi geoparkem a říčanským hradem chce vybudovat objekt zaměřený na vzdělávání o klimatické změně. Součástí bude i prostor pro tvořivé hraní a ob- čerstvení, řekl ředitel muzea Jakub Halaš.


Prostředky na projekt za desítky milionů korun chce muzeum získat z grantů, nejspíš ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). O dotaci by se mohlo ucházet v příštím roce. Záležet bude na tom, kdy bude vypsána příslušná výzva zaměřená na vzdělávání o změně klimatu. "Když uspějeme, tak bychom následně mohli stavět," uvedl Halaš.

Nová expozice má být věnována právě tématu klimatické změny. Bude zároveň propojovat historii Říčan a regionu a přinášet vize toho, jak žít a stavět města v budoucnosti. Návštěvník si prohlédne třeba různé příklady adaptačních opatření vyvolaných změnou klimatických podmínek.

"Celý dům bude už na první pohled atraktivní a bude každým kouskem inspirovat k tomu, jak by se mohly provozovat a stavět domy do budoucna, aby byly udržitelné a zároveň se v nich dobře žilo," dodal Halaš.

Muzeum zřizované městem má expozice v hlavní budově v Rýdlově ulici, dalšími prostory jsou hájovna či geopark. Ročně ho navštíví přes 20.000 lidí. Kromě výstav pořádá programy pro školáky a nabízí i workshopy pro učitele. V letošním roce získalo mezinárodní ocenění Živa Award 2003 za kreativitu.
0 komentářů
přidat komentář