Brno - Nizozemský ateliér Benthem Crouwel Architects začal pracovat na projektu nového brněnského nádraží, které má v budoucnu stát na místě dnešního dolního nádraží. Společně s českým ateliérem A8000 mají mít práci hotovou za rok. Výsledkem má být architektonická studie, v níž autoři navrhnou, jak by měl vypadat prostor před i za nádražím včetně plánovaných budov a okolí nádraží, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Kanceláře architekta města Brna Šárka Reichmannová. Studie poslouží jako podklad pro další stupně projektové dokumentace.
Nové nádraží nebude na rozdíl od toho současného v docházkové vzdálenosti z historického centra a podle pět let staré studie proveditelnosti bude z většiny území města cesta na něj trvat delší dobu, než trvá dnes. Má však pomoct železniční dopravě, protože nové nádraží bude mít větší kapacitu než současné a odstraní se problematické umístění nástupišť v esíčku. Ideou je také odstranění kolejiště, které je dnes potřebné pro průjezd vlaků od Horních Heršpic přes hlavní nádraží do Židenic. Velká plocha kolejiště na historickém viaduktu jižně od nádraží má sloužit jako promenáda.
Architekti mají také podepsat smlouvu se Správou železnic na studii budovy nádraží. Obě studie mají být koordinované a průběžně konzultované s městem, městským architektem i Správou železnic. Kromě studií má vzniknout další fyzický model celé lokality, tedy oblasti, které se říká jižní centrum.
To kromě nového nádraží zahrnuje nové ulice, nové bloky budov, veřejných prostranství a nově uspořádané MHD včetně nových tramvajových tratí. Součástí bude i nové autobusové nádraží a přestupní terminál mezi jednotlivými druhy dopravy.
Podle tiskové zprávy má první vlak přijet na nové nádraží v roce 2034. Na čem se tato informace zakládá, není zřejmé, ČTK to zjišťuje. Letos v březnu padl ve veřejném prostoru první termín zahájení přestavby uzlu, ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zmínil rok 2028. Na to navázal generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda tím, že se má stavět deset let. Dosud však v dokumentech není zaneseno řešení, které by uspokojilo nákladní dopravce z hlediska dostatečné propustnosti nádraží, v němž se bude na rozdíl od současnosti potkávat osobní a nákladní doprava.
Prvním krokem k modernizaci brněnského železničního uzlu měla být také přestavba židenického nádraží, které je bariérové a umístěné poměrně daleko od tramvajové zastávky. Mělo se podle dřívějších plánů začít stavět příští rok, ale nezačne a projekt je aktuálně skromnější než původní.
Podle studie proveditelnosti z roku 2017 má stát modernizace brněnského uzlu s přesunem nádraží 50 miliard korun. S ohledem na inflaci a růst cen materiálů i lidské práce lze předpokládat, že stavba bude dražší. Stavba nové infrastruktury pro MHD se tehdy odhadovala na téměř 2,5 miliardy korun.