Praha – Vítězem Ceny Klubu Za starou Prahu za rok 2024, kterou pražský spolek oceňuje nejkvalitnější novou stavbu v historickém prostředí, se staly Výtvarné ateliéry Pedagogické fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Navrhl je architekt Michal Palaščak s Karolínou Burešovou a Janem Flídrem. Stavba vzešla ze šesti finalistů. Vítězové dnes v pražské kavárně Boršov převzali ocenění, tedy láhev dobrého vína a velký diplom.
Stavba na okraji starého Brna podle klubu představuje čistý objem zdůrazněný okny a bílou omítkou, což kontrastuje s původní budovou fakulty z 19. století. Nejde tedy o úplně celou novostavbu, spíše o nástavbu na stále funkční trafostanici. Výsledek klub označil za "působivou, promyšlenou a elegantní stavbu.
Kandidáty na cenu nominují podle svého výběru členové a spolupracovníci domácí rady klubu, která čítá více než 20 lidí. Přihlásit stavbu není možné. Rada o návrzích podle předsedy klubu Richarda Biegela hlasuje tajně, druhé a třetí pořadí se už neurčuje.
Prahu zastoupil projekt zahrad se hřbitovem v pražském Suchdole od ateliéru Objektor. Podle autorů nejde o hřbitov, ale o veřejný prostor. Areál bez zdi a s nízkým plůtkem umožňuje, aby původní kaple se starým hřbitovem vypadaly jako součást hřbitova nového.
Do finále letos postoupilo šest staveb z celé republiky, dvě z Čech a čtyři z Moravy. Podle místopředsedy klubu Rostislava Šváchy byla v 21. ročníku převaha Moravy jednoznačná.
"Dokonce i jednu ze dvou budov na území Čech – nový vstup do divadla v České Lípě – navrhl původem brněnský architekt Adam Rujbr," uvedl Švácha. Novostavby slouží veřejným i soukromým účelům.
Tím, že finalisté zvolili různé přístupy k historickému prostředí, podle něho ukázali, že pro úspěšný vstup nové stavby do starého kontextu neexistuje jen jedno řešení. "Není jen jedna cesta," řekl Švácha.
Klub realizace hodnotí podle kontextuálnosti nové stavby, její kvality, z hlediska vylepšení místa, ochrany dosavadních hodnot a bonusu, který stavba přináší. I z letošní ročníku ceny jasně plyne, že klub není staromilský nebo nezajímá se jen o staré památky, doplnil Švácha.
Loni cenu klubu získaly centrální polytechnické dílny a galerie města Pardubic, které doplnily podle návrhu studia Šépka architekti původní areál opravených Winternitzových automatických mlýnů od Josefa Gočára. Mezi loňskými finalisty chyběla realizace z Prahy.
Klub Za starou Prahu vznikl v lednu 1900, letos tak slaví 125. výročí.