Praha - Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce září meziročně vzrostl o deset procent na 162,5 miliardy korun. Důvodem byl hlavně růst hodnoty zakázek na dopravní infrastrukturu. Počet zakázek se snížil o sedm procent na 3552. Největším zadavatelem bylo státní Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 40,9 miliardy. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla o 17 procent. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.
Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby klesla o 15,6 procenta na 37,1 miliardy korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravními projekty, se objem zakázek zvýšil o 19,7 procenta na 125,4 miliardy korun.
U 23 zakázek za devět měsíců překročila hodnota miliardu korun, v září přibyly čtyři. Největší byla stavba úseku obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice - Třebonín za 7,02 miliardy. Ředitelství silnic a dálnic ČR ji zadalo slovensko-italskému sdružení Doprastav-Salini Impregilo. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 19 miliardových zakázek, do konce září jich bylo 16.
Z jednotlivých firem získala největší objem zakázek Eurovia CS, která vyhrála 87 tendrů za 4,53 miliardy korun. Z dalších 30,37 miliardy bude mít tato firma podíl díky sdružení s jinými firmami.
Podle analytika stavebního trhu IS Ivana Vrhela zvyšuje hodnotu zadaných zakázek pokračující růst nabídkových cen. Ceny v soutěžích do konce září dosáhly v průměru 102 procent úrovně předpokládaných cen. U zakázek na pozemní stavby byly vyšší o 0,6 procenta, u zakázek na inženýrské stavby o 2,6 procenta. Meziročně byly nabídkové ceny firem proti předpokládaným vyšší o 4,8 procentního bodu.
Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací na celkové hodnotě stavebních zakázek meziročně vzrostl o 7,2 procentního bodu na 57,9 procenta.
Průměrná velikost zakázky do září byla 45,7 milionu korun, meziročně o zhruba pětinu více.
Z regionů mířilo nejvíce zadaných zakázek do Jihočeského kraje s podílem 14,5 procenta. Následovaly Středočeský (11,4 procenta), Olomoucký kraj (10,5 procenta) a Praha (8,6 procenta). Nejmenší podíl měl Liberecký kraj se dvěma procenty.
Hodnota nově vypsaných zakázek do konce září meziročně vzrostla o 17,4 procenta na 119,2 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně klesl o 6,3 procenta, v inženýrském vzrostl o 30 procent. Celkem 20 vypsaných zakázek překročilo miliardu korun, loni ve stejném období jich bylo devět. Největší byla elektrizace a zvýšení kapacity železniční trati Uničov - Olomouc s předpokládanou cenou 4,43 miliardy. Vypsala ji státní Správa železniční dopravní cesty.
Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 procent. Nejméně to bylo předloni s podílem 32,6 procenta a nejvíce v roce 2002 s 55,1 procenta.