Plzeň - Po několikaměsíční zimní přestávce se vrátí k plnému provozu plzeňské kašny, fontány, pítka a další vodní prvky. Chrlit vodu začnou 1. května. Před novou sezonou procházejí údržbou. Stará se o ně městská organizace Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP). Nejsložitější je zprovoznění tří zlacených kašen na náměstí Republiky a kašny před Západočeským muzeem. Ročně dává magistrát na údržbu a provoz vodních prvků přes 700.000 korun, řekl dnes ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO).
Loni město za 8,7 milionu korun dokončilo opravu oválné kašny před Západočeským muzeem s téměř dvěma stovkami trysek - největší kašny v sadovém okruhu. "Kašny a fontány dělají radost Plzeňanům, turistům i dětem. Proto máme v plánu pokračovat i s jejich opravami. Další na řadě je fontána v Kopeckého sadech, která už je v havarijním stavu. Té plánujeme vrátit i zvuk," řekl primátor.
Kašny a fontány se kontrolují už na podzim při zazimování. "Na jaře musí znovu projít kontrolou rozvody elektroinstalace a vody, čerpadla, trysky, ale i reflektory. Pokud zjistíme nějaký problém, necháme poškozené části opravit nebo vyměnit. Nádoby zachycující vodu musíme vyčistit, popřípadě vyspravit trhliny a natřít," řekla Ilona Pelíšková ze SVSMP. Práce, které je nutné provést před puštěním vody, trvají obvykle tři týdny. Na začátku dubna se začíná demontáží a odvozem ochranných krytů, vyčištěním nádob a kontrolou technologií. Teprve pak je možné pustit vodu do více než 30 vodních prvků na území města. "Až dosáhnou teploty ve městě letních hodnot, máme v plánu opět zprovoznit mlžítka," řekl náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
Nejnáročnější je opětovné zprovoznění velkých kašen Anděla, Velblouda a Chrtice, které jsou na náměstí Republiky od července 2010. Kašny mají technologické zázemí ukryté pod zemí. Pod náměstím je také největší, skoro dvacetikubíková nádrž kašny Velbloud.
Voda v kašnách není pitná. Musí se chemicky upravovat dodáváním chloru, aby se v nich netvořily řasy, které by mohly poškodit složitou technologii. Voda tak většinou cirkuluje v uzavřeném okruhu. "Přibližně jednou měsíčně ji vyměníme, někdy ji musíme vyměnit dříve, třeba v případech, kdy ji znečistí vandalové nebo se zanese pylem. Jedna samostatná výměna vody pro kašnu, například na náměstí Republiky, vyjde přibližně na 7000 korun," uvedla Pelíšková.
Pitnou vodu najdou lidé v pítkách nebo pumpičkách. Nejznámější pítko je v místě, kde ulice Bedřicha Smetany protíná Kopeckého sady, další se nachází třeba na Mikulášském náměstí, u vstupu do Borského parku, v parku v Červeném Hrádku či v Koterově na návsi. V sadovém okruhu kolem historického centra je sedm pumpiček, u kterých je možné se také osvěžit pitnou vodou.