Příbram má v květnu rozhodnout, jak naloží s projektem rekonstrukce akvaparku

Vložil
ČTK
14.03.2023 18:35
Příbram

Příbram - Příbram by měla v květnu rozhodnout, jak naloží s projektem rekonstrukce akvaparku za stovky milionů korun. Městu se nedaří sehnat stavební firmu. Opakovaný tendr muselo zrušit, jediný uchazeč nesplnil zadávací podmínky. Radní by měli na prvním květnovém zasedání projednat studii navrhující různé varianty dalšího postupu. Její součástí bude aktualizovaný stavebně technický průzkum stavu objektu i zpětná vazba od potenciálních dodavatelů. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl starosta Jan Konvalinka (za ANO). Opozice postup radnice dlouhodobě kritizuje.


Varianty dalšího postupu se podle Konvalinky liší podle toho, zda počítají s využitím nynějšího akvaparku nebo stavbou na zelené louce. Rozdíly jsou i v tom, do jaké míry se použije dosavadní projekt. "Naše květnové rozhodnutí ovlivní střednědobý výhled a rozpočet na tento a příští roky," upozornil starosta.

Jednou z navržených možností je zjistit, kde byl u zakázky problém, napravit chyby a vyhlásit soutěž znovu ve stejné podobě, případně s vyšším cenovým stropem. Možné je také nevypisovat celou zakázku a rozdělit projekt do etap. Další varianta navrhuje vypracovat nový projekt týkající se nynějšího bazénu. Jiné doporučují demolici části nebo celého objektu a novou stavbu, případně stavbu takzvaně na zelené louce. Nejnovější varianta, s níž přišla ODS, navrhuje vybudovat malý akvapark na místě nynějšího venkovního bazénu. Nebylo by pak třeba stavět tréninkový bazén a zároveň by nemusel být uzavřen dosavadní objekt.

Zastupitelé v minulosti stanovili cenový strop rekonstrukce na 350 milionů korun bez DPH. Jediný uchazeč ale nabídl 405 milionů Kč bez daně. Nesplnil tak podmínky vyhlášeného řízení a radní rozhodli o jeho vyloučení a zrušení zadávacího řízení.

Počátkem loňského října se vedení města rozhodlo ukončit předchozí tendr a vyhlásit ho znovu. Důvodem byly námitky jednoho z možných dodavatelů, město se chtělo vyhnout případným vleklým sporům. Příbram akci chystá několik let, hovořit se o ní začalo v roce 2016. V květnu 2020 zastavila práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle Konvalinky příliš nabobtnal a cena by přesáhla půl miliardy korun. Proto zastupitelé rozhodli o snížení maximální ceny, kterou později kvůli vývoji cen ve stavebnictví znovu upravovali.

Podle opozičního zastupitele za Spojence Václava Švendy měl být nový akvapark už dávno v provozu. Konvalinka namítá, že radnice čelila velkému množství dotazů od potenciálních dodavatelů, na něž musela odpovídat. Zároveň se podle něj snažila zakázku co nejlépe připravit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články