První cenu za architektonickou diplomku má student z AVU

Vložil
ČTK
25.09.2014 22:05
Praha

Filip Kotlář, Dokumentační centrum českých Němců v Ústí nad Labem / AVU Praha
Praha - První cenu v soutěži diplomových prací studentů českých vysokých škol architektury dostal Filip Kotlář z ateliéru Emila Přikryla na Akademii výtvarných umění. Porota z 99 prací vybrala jako nejlepší jeho návrh Dokumentačního centra českých Němců v Ústí nad Labem. V 15. ročníku soutěže porota udělila celkem šest cen, spolu s další dvacítkou prací, které se dostaly do finále, jsou ode dneška vystavené v pražském sídle České komory architektů (ČKA) v Josefské ulici až do 31. října.

    Letošní přehlídka podle poroty mimo jiné ukázala, že začínající architekti chápou, že architektura je celostní obor, který se dotýká celé řady odvětví. Nevyhýbali se ani společenským či politickým otázkám. "Všechny oceněné projekty tuto promyšlenost konceptu a snahu věnovat se ožehavým tématům potvrzují," uvádí porota.
    Dokumentační centrum českých Němců se chce zabývat historií a kulturním dědictvím německého obyvatelstva v českých zemích. Porota na návrhu stavby ocenila "silnou myšlenku uchopenou jednoduchými výtvarnými prostředky a bez kompromisů dotaženou až do téměř sochařského výrazu". Autor se podle odborníků dobře vypořádal i s různorodou okolní zástavbou a dokázal skloubit čtyři vnitřní funkce stavby v jeden celek. "Dokázal zvládnout společensky kontroverzní a architektonicky složité téma s výjimečnou lehkostí a pravdivostí," konstatuje porota.
    Druhou cenu dostal Jan Vybíral z pražské UMPRUM za studii možného znovuosidlování Šumavy. Jitka Brablecová z ateliéru Jana Šépky na Fakultě architektury ČVUT dostala za práci Vesnice Malé a Vysoké Březno třetí cenu. Zabývá se v ní hledáním nového centra obce a dotvořením tradičních funkcí bydlení na vesnici. "Návrh úspěšně hledá odpověď na potřebu udržitelného rozvoje české vesnice. Autorka přirozeně doplňuje stávající zástavbu, posiluje centrum, navazuje na původní cesty a vytváří vazby k okolní krajině. Projekt lze chápat jako vzorový územní plán malé obce," uvedla porota.
    Čestné uznání dostala Barbora Zmeková z UMPRUM za návrh konverze budovy bývalého znojemského pivovaru, zvláštní ceny Petra Husslíková z Fakulty stavební VUT Brno za návrh nové synagogy pro Brno a Vojtěch Jemelka z AVU za obnovenou křížovou cestu pro Stříbrnice v Jeseníkách; také v jeho projektu je téma vysídlení Němců. Jemelkovy drobné stavby, jež jsou ve fyzické podobě jen obrysy původních kapliček, chtějí být především cestou k setkání různých, často znesvářených komunit.
    Přehlídku diplomových prací pořádá ČKA každoročně jako soutěžní přehlídku obhájených diplomových prací absolventů vysokých škol poskytujících architektonické vzdělání. Cílem přehlídky je porovnání kvality jednotlivých škol i možnost představit práce čerstvých absolventů veřejnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články