Architektura jako věc veřejná: Veřejný prostor

Zdroj
Lucie Pechmanová, Pěstuj prostor, z.s.
Vložil
Tisková zpráva
09.06.2022 09:15
Plzeň

Jakub Chuchlík

Během jarní přednáškové a diskusní série Architektura jako věc veřejná měla plzeňská veřejnost možnost potkat vybrané městské architektky a architekty, seznámit se s činností architektonických kanceláří a ateliérů nebo zjistit, na jakých principech fungují architektonické soutěže. Cyklus připravený spolkem Pěstuj prostor vyvrcholí závěrečným dílem, který se uskuteční 9. června od 18 hodin v jednom z tzv. Loosových interiérů – v bytu Krausových – v Bendově ulici. Do Plzně zavítá trojice architektů se zkušenostmi z nejvyšších pater komunální politiky.

datum:
9. června 2022
čas: 18:00 hodin
místo: byt Krausových, Bendova 10, Plzeň

„Našich hostů se budeme tázat například na to, co je přivedlo k politickému angažmá a jaké události je na jejich cestě ovlivnily. Jak sami sebe ve svých funkcích vnímali či vnímají? A co podle nich může městu architekt působící ve vedení jeho správy přinést? Může architekt v roli primátora dosáhnout cílů, jichž by jako „prostý" architekt nedokázal? A co si ze svého působení v politice odnesli do své profese?“ uvádí dramaturg série Petr Klíma z pořádajícího spolku.
Pozvání prohovořit o svých zkušenostech a plánech přijali někdejší pražský primátor a současný předseda České komory architektů Jan Kasl, bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy a nynější náměstek primátora Petr Hlaváček a někdejší městský architekt v Mnichově Hradišti a náměstek primátora Jablonce nad Nisou Jakub Chuchlík.
Vstupné na akci činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji.
Přednáškový a diskusní cyklus se konal s podporou ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury.

Jan Kasl – vystudoval obor architektura na Stavební fakultě ČVUT. Praxi pak získával v podniku Drupos Praha. V roce 1992 spoluzaložil a do roku 1998 vedl společnost A projekt, s.r.o. V současné době architektonickou praxi realizuje prostřednictvím svého studia JK architekti. Do politiky vstoupil počátkem 90. let, kdy byl kooptován za Občanské fórum jako 1. místopředseda ONV Praha 1. Bezprostředně na to byl zvolen do Zastupitelstva hl. města Prahy a v letech 1993–1994 byl, už jako člen ODS, součástí Rady hl. města. V roce 1998 byl zvolen pražským primátorem. Po vypršení svého mandátu v roce 2002 založil politickou stranu Evropští demokraté, jejímž předsedou byl do roku 2006. Od té doby je již jen jejím řadovým členem a politicjé funkce již nevykonává. Od roku 2019 je předsedou České komory architektů.
Petr Hlaváček – je absolventem Fakulty architektury na ČVUT, kde od roku 1990 působí jako pedagog. Po svých studiích pracoval do počátku 90. let v Projektovém ústavu hl. města Prahy v ateliéru Alfa manželů Machoninových. Následně spoluzaložil s Hanou Seho-Münzovou ateliér R.U.A., od něhož se v roce 2008 oddělil a se svou manželkou Magdalenou založili vlastní ateliér Headhand architekti. V letech 2015–2016 působil ve funkci ředitele Institutu pro plánování a rozvoj hl. města Prahy. V komunálních volbách v roce 2018 byl zvolen do zastupitelstva hlavního města a v témže roce se stal 1. náměstkem pražského primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu.
Jakub Chuchlík – během svého studia oboru architektura na VŠUP sbíral zkušenosti na Universität der Künste v Berlíně nebo v architektonické kanceláři BIG v Kodani. Pracoval v pražské kanceláři Chalupa architekti, poté s manželkou Idou založili architektonické studio IUCH architektura. V roce 2013 stál u zrodu spolku PLAC, který oživuje kulturu a zasazuje se za kultivaci veřejného prostoru Jablonce nad Nisou. V letech 2015–2019 pracoval jako externí městský architekt v Mnichově Hradišti. Po komunálních volbách v roce 2018 se stal náměstkem primátora pro rozvoj města Jablonec nad Nisou. Ve funkci setrval do rozpadu vládní koalice v následujícím roce. Od té doby je opozičním zastupitelem. Spolupracuje s Kanceláří architektury města Liberec a příležitostně v regionu pomáhá s organizací architektonických soutěží.
0 komentářů
přidat komentář

Související články