Osvětlení veřejných sportovišť, hřišť a stadionů

Vložil
Tisková zpráva
15.05.2023 09:50
Ať nově postavená nebo zrekonstruovaná hřiště, sportoviště a stadiony vyžadují vždy kvalitní osvětlení. Žádoucí je dostatečně silné, přitom neoslňující světlo, které nebude vytvářet nechtěné kontrastní stíny a také nebude generovat zbytečný světelný smog.

Jednoduchá ale účelná modernizace osvětlení fotbalového hřiště

Výkonný výbor fotbalového klubu RAFK Rajhrad požadoval modernizaci osvětlení svého fotbalového hřiště pro tréninkové účely s důrazem na kvalitu, dlouhou životnost a optimální poměr cena/výkon. Podle zadání byl vypracován světelný projekt, který vychází z normy pro osvětlení sportovišť ČSN EN 12193, a vypsáno výběrové řízení na dodavatele nového osvětlení.

Staré osvětlení fotbalového hřiště spočívalo na 10 slou- pech, přičemž na každém z nich byla kombinace sodíkových výbojek a halogenových reflektorů s příkonem 2500 W. Rekonstrukce, s ohledem na účel využití hřiště, nevyžadovala další investice do nových sloupů ani elektroinstalace. V případě potřeby využít hřiště i pro profesionální zápasy je však norma osvětlení mnohem přísnější a projekt by tak vyžadoval rozsáhlejší investici.

V Rajhradu byla jako náhrada použita úsporná LED svítidla LEDVANCE Floodlight Performance s příkonem 290 W, vysokou světelnou účinnosti až 140 lm/W, asymetrickou optikou pro plošné osvětlení (vyzařovací úhel 55x100°), s teplotou chromatičnosti světla 4 000 K a krytím IP66. Toto svítidlo má robustní hliníkové černé tělo s tvrzeným sklem a je možné jej provozovat v širokém teplotním rozsahu -30 až +50°, který je pro venkovní použití zcela nezbytný. Využilo se stávajícího umístění sloupů, což je v podobných projektech naprosto obvyklý požadavek, a stará svítidla se nahradila za LED reflektory stylem 1:1, tedy kus za kus. Nová svítidla distribuují světlo velmi homogenně, kompaktně a s nízkou mírou oslnění. Jsou nainstalovaná s nulovým náklonem, a proto do protisměru svícení neuniká žádné světlo a svítidla tak negenerují zbytečný světelný smog v horním poloprostoru. V případě potřeby je možné reflektory LEDVANCE Floodlight Performance ve verzi DALI zapojit a ovládat přes stejnojmenný komunikační protokol, čímž lze zvýšit efektivitu a dosáhnout dalších úspor při jejich provozu.

Na další projekty veřejného osvětlení nebo bližší informace se můžete podívat na LEDVANCE.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články