Velkoformátová hliníková okna jako trend současné architektury

Vložil
Tisková zpráva
26.04.2023 10:30
CREATIVE okna-dveře s.r.o.


Hliníková okna jsou stále častějším prvkem moderní architektury nejen u novostaveb rodinných domů. Jejich popularita spočívá v tom, že dokážou stírat hranice mezi bydlením a přírodou, přinášejí do interiéru světlo a prostorovou volnost. Hliníková okna umožňují vytvářet unikátní a moderní projekty, které nejenže respektují přírodu, ale také splňují požadavky současných standardů kvality bydlení. V tomto článku se podíváme na přednosti hliníkových oken a jejich roli v propojování interiéru i s několika ukázkami realizací od Creative okna a dveře.

Díky pevnému materiálu je možné profilovat hliníková okna do velmi úzkých rámů a současně vyrábět velkoformátová okna nadstandardních rozměrů. Ta poskytují neomezené výhledy na venkovní krajinu a umožňují aby se zahrada stala součástí interiéru. Velká okna dodávají pocit, že interiér a exteriér tvoří jeden celek, a tím umocňují dojem propojení a harmonie. Množství světla, které propouštějí do interiéru zároveň zlepšuje kvalitu prostoru.


Moderní technologie a materiály dnes již umožňují výrobu hliníkových oken s vysokou účinností v oblasti tepelné izolace, což pomáhá snížit náklady na vytápění v zimních měsících a na klimatizování prostor v létě, zejména ve spojení s použitím vhodné stínící techniky. Tím se zlepšuje energetická efektivita domu a snižuje se jeho dopad na životní prostředí. Hliníková okna tak přinášejí mnoho výhod pro architekty a projektanty, kteří se snaží vytvářet moderní a inovativní projekty, které respektují přírodu a splňují náročné požadavky na kvalitu bydlení.

Hliníková okna kromě elegantního a nadčasového vzhledu vynikají i extrémně dlouhou životností, vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům, širokým výběrem barev a minimálními nároky na údržbu. Dokonale splňují také současné nároky na bezpečnost a umožňují osazení moderními zabezpečovacími prvky.

Na co si dát pozor při volbě hliníkových oken?

Montáž a instalace oken
Obzvlášť u projektů s velkoformátovými okny je důležitým faktorem správná profesionální instalace oken. Velkoformátová hliníková okna jsou velmi těžká a musí být správně namontována, aby byla zajištěna jejich pevnost a stabilita. Proto je třeba dodržovat přesné postupy montáže a používat kvalitní montážní materiály i vhodnou manipulační techniku.


Není jeden hliníkový profil jako druhý

Při volbě hliníkových oken je třeba mít na paměti, že kvalita profilů ze kterých jsou okna vyrobena se může lišit. Proto je důležité zvolit si kvalitní profil od renomovaného výrobce. Kvalitní hliníkový profil by měl být pevný, odolný a měl by být vyroben s přesností, aby bylo zajištěno, že okno bude správně fungovat a bude dlouhodobě odolné vůči vnějším vlivům. Kvalitní hliníkový profil také poskytuje lepší tepelnou izolaci a snižuje riziko kondenzace vlhkosti.

Podívejme se blíže na příklad moderních hliníkových profilů Deceuninck, které svými parametry překonávají běžné standardy:

Hliníková okna Deceuninck Energy 88

 • nejlepší parametr koeficientu prostupu tepla celým oknem Uw mezi všemi hliníkovými profily (Uw od 0,68 W/(m²K)),
 • splňují požadavky pro pasivní domy včetně testu vzduchotěsnosti obálky budovy tzv. Blower Door Test,
 • stavební hloubka křídla 97 mm, stavební hloubka rámu 88 mm,
 • moderní vzhled s možností variability pohledové šířky rámu (43, 57, 71 a 112 mm),
 • zvukový útlum až 47 dB,
 • tloušťka zasklení až 71 mm,
 • čistý a jednoduchý design: skryté panty, kování a těsnění,
 • zcela ploché linie exteriéru (křídlo v jedné úrovni s rámem)
 • hladké, strukturální i metalické odstíny ve standardu,
 • 213 barev dle vzorníku RAL s možností dvoubarevného provedení (jiná barva zevnitř a zvenčí),
 • umožňuje nadstandardní rozměry zasklení.

Ukázky profilů Deceuninck


Příklady realizací CREATIVE okna a dveře

Hliníková okna ve vile v pražských Modřanech
Jednou z našich realizací, kde krásně vynikly přednosti hliníkových oken, je vila v pražských Modřanech. Realizace v prudkém svahu s nádhernými výhledy nebyla vůbec snadná. My však rádi přijímáme výzvy a snažíme se posouvat hranice nemožného. Bylo potřeba zajistit tu správnou mechanizaci a náš zkušený tým montážníků si s tím poradil. Celkem bylo osazeno 11 hliníkových posuvných HS portálů a největší sklo mělo váhu 1250 kg.

Hliníková okna v rodinném domě v Praze Na Vojnarce
V další realizaci zvolil klient hliníková okna Schüco AWS 75.SI s izolačním trojsklem v antracitovém odstínu. Vzhledem k těžko přístupnému terénu byla montáž velmi složitá a bylo zapotřebí jeřábu i manipulační techniky. Nejnáročnějším prvkem realizace byla sestava do písmene "U" se skleněnými rohy ve 3. NP, která v rozvinutém stavu měří téměř 8 metrů.

Hliníková okna v RD – Praha 4, K Zeleným domkům
Také v této realizaci byla zvolena hliníková okna v profilu Schüco AWS 75.SI s izolačním trojsklem v antracitovém odstínu. U velké rohové sestavy jsme použili manipulační techniku z důvodu velké váhy prvků. Velkoformátová hliníková okna zde dala vzniknout žádoucímu propojení interiéru se zahradou a plynulému rozšíření obytné plochy o terasu.

Více fotografií z realizací si můžete prohlédnou zde >

Potřebujete poradit s realizací nebo výběrem hliníkových oken?

Navštivte nás v našem showroomu a přijďte si na okna osobně sáhnout. Najdete nás na adrese: Sokolovská 551/131, 180 00 Praha 8. Showroom je otevřen od pondělí do pátku mezi 08:00 až 16:30h. Rádi vám poradíme a zodpovíme vaše dotazy ohledně výběru a realizace oken. Můžete nás oslovit, jak v showroomu, tak i na níže uvedených kontaktech.

(+420) 777 874 899
[email protected]
https://oknacreative.cz/

Ing. Josef Liška
majitel Creative okna a dveře
0 komentářů
přidat komentář

Související články