Porota zasadala v dňoch 29. septembra - 1. októbra 2016. Porota pracovala v zložení: Ladislav Domen (USA), Jacek Ewý (Poľsko), Oleg Haman (ČR), Jaroslav Janek (Slovensko), Ján Studený (Slovensko - laureát Ceny Dušana Jurkoviča za rok 2015), Pavel Simko (Slovensko), Peter Žalman (Slovensko). Predseda poroty: Oleg Haman. Porota posudzovala 20 architektonických diel, jej členovia rozhodli, že predmetom obhliadky budú diela:
Panorama City, Bratislava (autor architektonického riešenia: Juraj Hermann)
Materská škola Guliver, Banská Štiavnica (autor architektonického riešenia: Richard Murgaš)
Na základe ďalšieho posudzovania nominovaných diel sa porota rozhodla Cenu Dušana Jurkoviča 2016 udeliť architektonickému dielu:
Materská škola Guliver, Banská Štiavnica
autor architektonického riešenia: Richard Murgaš
Z hodnotenia poroty: Nová škôlka na mieste staršej budovy reprezentuje nadštandardný architektonický výkon: od návrhu po realizáciu, od riešenia hmoty po zariadenie interiéru pre pobyt detí. Architektúra vyžaruje pohodu, odráža výbornú spoluprácu investor - architekt. Budova má zaujímavo členenú hmotu, optimálny kontakt s členitým terénom. Osobitou témou je interiér škôlky, dobre zvolená farebnosť, jednoduchosť, čitateľnosť a pozoruhodný výsledok vychádzajúci z domácich zdrojov v regióne Stredného Slovenska. Je dôležité zdôrazniť, že ide o využitie už existujúcej stavebnej substancie dvojpodlažnej vily, v ktorej architekt videl ďalšie možnosti rozvinutia štruktúry už pre novú funkciu. Postoj "snažme sa využiť a zveľadiť to, čo máme " bol známy už našim predkom a z hľadiska udržateľnosti ani dnes nestráca na platnosti.
Cena Emila Belluša 2016
Prezídium Spolku architektov Slovenska udelilo Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo kolektívu autorov
Ing. arch. Akad. Arch. Ferdinand Skoček, nar. 9. júla 1929, Praha
Ing. arch. Akad. Arch. Iľja Skoček, nar. 12. júna 1930, Brno
doc. Ing. arch. Akad. Arch. Ľubomír Titl, nar. 27. mája 1929, Bratislava
Cena prof. Martina Kusého 2016
Cenu udelil Spolok architektov Slovenska za významný prínos v oblasti dejín architektúry 19. storočia
Jane Pohaničovej
Prof Ing. arch. Jana Pohaničová, PhD. sa vo svojej vedeckej a odbornej práci systematicky venuje dejinám architektúry 19. storočia. Je autorkou a spoluautorkou veľkého počtu vedeckých a odborných monografií. V rámci svojej publikačnej činnosti prezentovala na základe vlastných bádateľských aktivít množstvo nových poznatkov o dejinách architektúry 19. storočia na Slovensku i v širšom stredoeurópskom kontexte, a to aj v spolupráci s vedeckými inštitúciami, pamiatkovými a univerzitnými pracoviskami doma aj v zahraničí. K charakteristickým črtám jej prístupu k skúmaniu dejín architektúry 19. storočia patrí trvalý záujem o osobnostné pozadie vzniku architektonických diel na Slovensku. Porota konštatovala, že prof. Pohaničová svojim doterajším dielom prispela k procesu objektivizácie hodnôt architektúry 19. storočia a príspevku tohto obdobia do dejín slovenskej architektúry.