Termín konání akce: 15. 7. 2019 – 6. 10. 2019 Kurátoři výstavy: Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec, Kabinet architektury Lokalita: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5 Otevřeno: neděle až středa 12-18 hodin
Ve středu 25. září 2019 bude možné se potkat s architektem Zvi Heckerem v rámci neformálního večera koncipovaného nejen pro milovníky architektury v prostorách vily.
Návštěvníci Witernitzovy vily, která vznikla v roce 1932 podle návrhu Adolfa Loose, mají do 6. října 2019 možnost zhlédnout komorní prezentaci izraelského architekta Zvi Heckera nazvanou „Dům Neumeister. Zvi Hecker“. Jde o jedinečné nahlédnutí do intimního procesu architektova způsobu hledání funkce a formy, jež nám přibližuje, jak vznikají Heckerovy unikátní objekty. Kurátory výstavy jsou Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec z Kabinetu architektury. Výstava představuje kresby a nákresy provedené architektem Zvi Heckerem v letech 2017-18 pro "Dům Neumeister", který se nachází v Monte Fumo, Itri, mezi Neapolí a Římem. Jedná se o tichý dialog mezi dvěma rodinnými domy navrženými v různých časech a na různých místech. Navrhovaný objekt bude obsahovat tři ložnice, obývací pokoj, kuchyň a jídelnu. Jeho hlavní spirální stěna má být seskládaná z místních, často již použitých materiálů. Tvoří ji zvláštní směs kamene, betonu a bambusových tyčí tak, aby hranice mezi nově vzniklým architektovým dílem a jeho okolím byla téměř neznatelná. „V zásadě existují dva typy architektury. Architektura jako monument, který můžete obejít, a potom architektura, která obklopuje vás – to je dům. Dalo by se říct, že takový je i můj celkový přístup – postavit člověka do středu a hmotu okolo něj. Pokud se podíváte na některé mé práce, například Heinz-Galinski-Schule v Berlíně, zjistíte, že tato budova se vlastně nedá obejít. Můžete jedině vejít dovnitř. Funguje jako malé město a já se vždy snažím navrhovat budovy tak, aby byly zároveň i takovým malým městem.“ Přiblížil při své poslední návštěvě České republiky Zvi Hecker svůj pohled na architekturu. Nevšední tvorbu Zvi Heckera, architekta a umělce pocházejícího z Krakova, který nyní střídavě žije v Berlíně a Tel Avivu, zásadně určuje geometrie a metafora. Mezi metafory, které architekt nejčastěji používal, patří slunečnice, či metafora knihy, jako jednoho ze symbolů judaismu. „Propojování architektury a židovských témat koresponduje velmi dobře s Winternitzovou vilou, architektonicky významnou stavbou, kterou si nechal postavit právník židovského původu. Mj. také proto jsme velmi rádi, že můžeme ve vile představit dílo významného izraelského architekta Zvi Heckera.“ říká David Cysař, ředitel Winternitzovy vily. Výstava se koná pod záštitou starosty MČ P5 - RNDr. Daniela Mazura Ph.D. a radní pro kulturu MHMP MgA. Hany Třeštíkové.