Dřevostavby na dřevostavbě

Vložil
ARCHITECTURA z.s.
12.10.2023 10:30
Výstavy

Výjimečné dřevostavby míří na střechu

Bílovice 519 nabídnou to nejlepší z české a slovenské architektonické scény Přiblížit jejich užitnou i estetickou hodnotu a zasadit je do kontextu udržitelné výstavby. Právě s touto ambicí vznikla putovní výstava Salonu dřevostaveb. Po instalacích v Praze a Bratislavě bude 39 realizací k vidění v Bílovicích u Uherského Hradiště. Expozice v areálu společnosti Egoé nese podtitul Dřevostavby na dřevostavbě. Ten reflektuje skutečnost, že jde o místo, kde se stavby ze dřeva navrhují, vyrábějí a využívají. Vernisáž se uskuteční 19. října. 

Projekt Salon dřevostaveb každoročně nabízí to nejzajímavější z oboru – představuje výjimečné projekty, ukazuje špičkové technologie a jejich uplatnění v architektonicky atraktivních stavbách. Je inspirací pro investory, architekty, dodavatele, developery a laickou veřejnost. Otevírá témata využití ekologických materiálů a odpovědného životního stylu prostřednictvím dřevostaveb pro bydlení, průmysl a veřejný sektor. 

Vernisáž se uskuteční 19. října 2023 v 17.00, výstava bude v areálu Egoé na adrese Bílovice 519 přístupná až do 2. ledna 2024. Více informací na www.poledesignu.cz. 

Dřevostavby na dřevostavbě
V Praze byla výstava Salonu dřevostaveb instalována na piazzettě Národního divadla, v Bratislavě v Galerie Spolku architektů Slovenska. V Bílovicích projekt zamíří ještě výše – na plochou střechu jedné z budov. „Jde o atraktivní prostor, navíc je v tom symbolika. Objekt, v němž jsou umístěny kanceláře, jednací místnosti či showroomy, patří do kategorie velkých multifunkčních dřevostaveb,“ říká historik umění a architektury Dan Merta, který má v bílovickém areálu Egoé na starosti výstavní činnost. 

Holding Egoé, který mimo jiné navrhuje a vyrábí outdoor nábytek, mobiliář, pergolový systém nebo bydlení na malé ploše, využívá dřevo již bezmála třicet let. Jako většina ostatních producentů, kteří sledují životnost výrobků, pracuje i s tropickým dřevem, které je velmi odolné. „S jeho logistikou je ale spojena značná uhlíková stopa. Proto jsme investovali do termizační linky, v níž běžné evropské dřevo získává část vlastností tropických dřevin,“ říká výrobní ředitel Egoé Luděk Látal

Výběr z bobulí a debata u dřevěného stolu
Součástí projektu Dřevostavby na dřevostavbě jsou i doprovodné akce. Jde především o exkurzi po tom nejlepším, co je v oblasti dřevostaveb vidět na Slovácku a Valašsku. Určena je odborné i laické veřejnosti. Plánována je na 19. října od 12.00 do 17.00. Během pěti hodin mohou její účastníci vidět příklady dobré praxe, konkrétně sídlo společnosti Kloboucká lesní v Brumově-Bylnici, Farní centrum v Lidečku, rozhlednu ve Vysokém Poli nebo domek Ulita a administrativní budovu v Bílovicích.

Od 17.30 pak na zájemce čeká v Bílovicích odborná debata za účasti architekta Kamila Mrvy, majitele společnosti Kloboucká lesní Vojty Dorňáka, architekta a jednatele studia Prodesi/Domesi Pavla Horáka a Radka Hegmona, šéfdesignéra a majitele společnosti Egoé. „V debatě chceme otevřít i důležité téma, které zatím příliš nerezonuje – že cesta ke skutečné udržitelnosti vede přes kvalitu. A ta, ať už mluvíme o materiálech, designu nebo konstrukčním řešení, rozhodně není levná,“ podotýká Dan Merta

Co má společného dřevo a pole?
Výstava Dřevostavby na dřevostavbě je realizována jako součást platformy Pole designu. Cílem je v areálu bývalého zemědělského družstva v Bílovicích vytvořit multifunkční prostor nabízející inspiraci. Cestou k tomu jsou stále i dočasné výstavy věnované designu a navrhování, příklady řešení veřejného prostoru, výtvarné dílny nebo setkávání na akcích přímo v areálu a přilehlém kempu. Pole designu zaštiťuje holding Egoé, který celý areál před lety převzal jako brownfield a postupně mu dává novou funkčnost.
0 komentářů
přidat komentář