Knihu ARCHITEKTURA 58–89 doplní březnová výstava v CAMPu

Vložil
Kateřina Tobišková
02.03.2022 10:50
Nová knihu nakladatelství Bigg Boss ARCHITEKTURA 58-89 s podtitulem Strhující příběh české předrevoluční architektury byla pokřtěna první březnový den v pražském Centru architektury a městského plánování. Tam si ji mohou návštěvníci po celý měsíc prohlédnout a přečíst, zážitek jim při tom ozvláštní 25 metrů široká audiovizuální instalace.


Více jak deset let se rodilo nové dítě nakladatelství Bigg Boss – dvojsvazek měří 30 centimetrů a váží 5,6 kila. Tyto rozměry snáze pochopíme při prostudování kapitol, kterých je více než 40 a každá z nich se věnuje jednomu architektovi, autorské dvojici či skupině, které formovaly architektonickou tvář Česka v letech 1958-1989. Jako ochutnávku zmiňme např. Karla Pragera, Sial, Věru a Vladimíra Machoninovi, Alenu Šrámkovou, či Emila Přikryla. V každé z kapitol je popsána osoba architekta a jeho dílo, základní fenomény spojené s tvorbou a nechybí ani soupis díla. Tyto texty jsou doplněny 11 volně pojatými diskusemi s pamětníky. Kniha má sloužit ke spřátelení veřejnosti s předrevoluční architekturou, která je mnohým dodnes trnem v oku kvůli svému politickému podtextu.


Zajímavostí je, že se v knize vyskytují pouze dobové fotografie. To je také důvodem, proč některé realizace fotografie postrádají (nebylo možné je dohledat). Vladimir 518 na tiskové konferenci uvedl: "za první tři roky, kdy jsme dávali dohromady podklady (dobové časopisy, katalogy, knihy, skripta, osobní setkání) jsme nashromáždili 8500 dobových fotografií, v knize je jich asi 1200". Později dodal, že kvůli autorským právům není možné fotografie volně vystavit. Část z nich se ale stala součástí audiovizuální instalace.


Expozice jako taková je tvořena červeným pultem s knihami, krychlí ze zabalených dvousvazků knihy a zmíněnou audiovizuální instalací. Ta rozšiřuje a doplňuje obsah knihy, umělecky pojednává unikátní 25 metrů širokou stěnu v hlavním sále CAMPu na kterou je promítáno audiovizuální dílo o délce cca 20 minut. Jedná se o koláž dobových fotografií, zvukových záznamů, 3D modelů a dokumentárních záběrů. Tvůrcem instalace je Vladimir 518, hudbu dodal Ondřej Anděra, supervizorem postprodukce byl David Vrbík a tvůrcem filmových vstupů poté Jan Zajíček. Autorem architektonického řešení výstavy je 0,5 Studio. Brožura k výstavě obsahuje fotografie a úryvky textů z knihy.


Výstava je jednou ze součástí projektu (který zahrnuje knihu, osmidílný televizní seriál pro ČT a celovečerní dokumentární film česko-slovenské koprodukce), který Vladimir 518 představil v CAMPu již v roce 2018 – čtveřici přednášek s názvem Architektura5889 lze dodnes zhlédnout na webu campuj.online. Filmové i televizní záběry jsou již natočeny a v současné době se pracuje na jejich střihu a postprodukci. První výstupy lze očekávat na konci roku. Expozici v rámci března doplní série tří přednášek: Minulost (architektonicky hodnotné stavby 2. pol. 20. století a s nimi spojené kauzy znamenající jejich nenávratnou ztrátu), Současnost (aktuální kauzy a systém definování historických hodnot budov z let 1958-1989) a Budoucnost (osudy staveb, které již znají svou budoucnost).
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Odborná debata, kdy začne?
Vích
30.03.22 12:38
zobrazit všechny komentáře

Související články